Connect with us

بواسیر

توضیحات

بواسیر

بیماری بواسیر {به زبان انگلیسی hemorrhoid} یا {piles} همان متورم شدن رگ های خونی آسیب دیدن آنها دربخش تحتانی روده بزرگ یا ناحیه مقعد و میباشد. علت عمده هموروئید را ایجاد فشار بسیار در بخش انتهایی روده که به خروجی مقعد متصل میشود میدانند هموروئید درد شایعی است که می تواند به صورت پرخون شدن و تورم رگ های دیواره قسمت داخل مقعد {بواسیر داخلی}و یا به شکل برآمدگی درون پوست پیرامون مقعد {بواسیر خارجی} ایجاد بشود.

حدودا نصفی از افراد دارای سن زیاد از ۵۰ سالگی به این مشکل مبتلا میشوند حداقل یکی از نشانه های آن را به شکل:
خارش

درد

خون ریزی مقعدی

تجربه میکنند.

باید بدانیم که رگ های بواسیری به شکل طبیعی در کانال مقعد موجود میباشد و وظیفه آنها خونرسانی میباشد این رگ ها وقتی به بیماری منجرب میشوند که به علت افزایش یافتن خون موجب پارگی یا تورم شوند. خوشبختانه روش‌های تاثیرگذاری برای درمان کردن بواسیر وجود دارد و اگر در زمان درست متوجه بیماری بشوید امکان از بین بردن یا کاهش علایم این مشکل در مراحل ابتدایی و با روش های خانگی موجود میباشد

ولی اغلب شما زمانی متوجه هموروئید میشوید که بیماری پیشرفت کرده است درمان شدن آن با روشهای دارویی و خانگی امکان پذیر نمیباشد استفاده کردن از روشهای پزشکی در زمان شدید شدن بیماری روش قطعی برای درمان کردن هموروئید میباشد که با توجه به پیشنهاد پزشک و بر اساس شرایط بیماری تجویز میشود.

بواسیر

بواسیر

نشانه های بواسیر یا هموروئید چیست؟

نشانه های هموروئید ممکن میباشد در هر بیمار با توجه به نوع هموروئید و مدت زمانی که از شروع شدن بیماری میگذرد متفاوت باشد ولی رایج ترین علایم این بیماری شامل گزینه های پایین میباشند:

۱_خونریزی مقعدی:

خونریزی مقعدی زمان اجابت مزاج به رنگ روشن است و کاملا بدون درد میباشد و میتواند روی دستمال توالت یا در مدفوع یا دیده شود. وقتی که بیماری هنوز پیشرفته نشده مقدار خونریزی کم میباشد ولی با پیشرفت کردن بیماری مقدار آن افزایش مییابد و اگر مدت زمان زیادی طول بکشد مشکلات شدید تری را به دنبال دارد.

۲_توده یا برآمدگی دردناک در مقعد:

پارگی و تورم به وجود آمده در رگ های ناحیه مقعد سبب ظاهر شدن توده های برآمده و گوشت اضافه در ناحیه مقعد میشود که اغلب حساس هستند و زمان اجابت مزاج و نشستن ناراحتی و درد ایجاد میکنند.

۳_سوزش یا خارش مقعد:

یکی از علایم های رایج بواسیر،سوزش و خارس مقعد مبباشد که اغلب پس از دفع افزایش یافته و برای بیمار به شدت آزار دهنده ک خجالت آور است.

۴_ناراحتی ودرد:

درد نیز یکی دیگر از نشانه های شایع این مشکل میباشد که با پیشرفت کردن بیماری افزایش مییابد.

البته اغلب نشانه هایی مانند:

درد

سوزش

در هموروئید خارجی بیش تر احساس میشوند
۵_تورم پیرامون مقعد:

مشاهده قرمز شدن والتهاب پوست پیرامون مقعد نیز یکی دیگر از نشانه های هشدار دهنده این بیماری میباشد که به علت مخاطی که زمان متورم شدن رگ ها ترشح میشوند، ایجاد میشود.

۶_احساس کامل نبودن دفع مدفوع:

وقتی که جمع شدن مدفوع در کانال مقعدی اتفاق میافتد، فرد نیازمند به اجابت مزاج پیدا میکند. ولی مبتلا شدن به بعضی بیماری های مقعدی مانند:بواسیر موجب یبوست یا مختل کردن عملکرد دریچه مقعد میشود و در نتیجه تخلیه به شکل کامل انجام نمیشود. به همین علت فرد حتی پس از اجابت، احساط میکند که دفع کامل مدفوع انجام نشده است.

۷_انواع بواسیر {هموروئید}:

در بیمارانی که با نشانه هایی مانند:

خونریزی

درد

سوزش

التهاب

سریعا با پزشک مشورت نمایید دو نوع متفاوت از بواسیر وجود دارد بواسیر داخلی که اغلب ابتدایی ترین نشانه آن خونریزی مقعدی میباشد و بواسیر خارجی که نشانه های دردناک آن بیش تر احساس میشود. اضافه بر نشانه های متفاوت، شکل درمان این بیماری ها نیز با همدیگه متفاوت میباشد که به آنها را بازگو خواهیم کرد:

بواسیر

بواسیر

۱_بواسیر {هموروئید} داخلی:

این نوع هموروئید داخل مقعد میباشد و دیده نمیشود و به دلیل اینکه عصبی در قسمت تحتانی راست روده موجود نمیباشد اغلب در مراحل ابتدایی ناراحتی خاصی به وجود نمی آورد به جز اینکه زمانی سطح حساس آن به دلیل عبور و فشار مدفوع آسیب میبیند و باعث میشود خون ریزی اتفاق بیافتد وقتی که فشار زمان دفع مدفوع به رکتوم وارد میشود موجب خارج شدن عروق بواسیری از مقعد میشود که در این شرایط خارش و درد را به وجود می آورد‌.
شدت خارج شدن هموروئید داخلی {پرولاپس}:

این توده ها ممکن میباشد شبیه به زائده های قرمز و گوشت اضافه از مقعد بیرون بیایند همچنین با توجه به وضعیت بیرون زدگی و تورم عروق درگیر هنوروئید یا بواسیر داخلی این مشکل به چهار درجه تقسیم میشود:

۱=درجه یک: التهاب عروق داخلی کانال مقعد میباشد که فعلا بیرون نزدند.

۲=درجه دو:پرولایس و بیرون زدگی وقت دفع اتفاق میافتد ولی بدون هیچ دخالتی به داخل برمیگردند

۳=هموروئید داخلی درجه سه: برای بهتر شدن پرولاپس و بازگشت رگ ها به جای خودشان نیازمند به فشار خارجی میباشد.

۴=درجه چهار: این رگها برای بازگشت به شکل ایتدایی اش نیازمند روشهای درمان قطعی مانند:لیزر و جراحی بواسیر میباشند

۲_هموروئید یا بواسیرخارجی:

به شکل یک تورم کوچک داخل پوست پیرامون مقعد ظاهر میشود و نشانه های شدید تری در مقایسه با هموروئید داخلی ایجاد مینماید.

درد

خارش

سوزش

در این نوع از مشکل بیش تر حس میشود و ممکن میباشد روال معمولی زندگی فرد را با مشکلاتی روبه رو نماید. به همین علت افراد هنگام روبه رو شدن با چنین نشانه های آزاردهنده ای به دنبال راههای درمان هایی که به سرعت پاسخ میدهند برای بواسیر خارجی هستند.

۳_هموروئید ترومبوزه:

درست شدن لخته خون در زایده بواسیری را ترومبوزه مینامند که به شکل ناگهانی و در طی چند ساعت میتواند تشکیل شود این نوع مشکل دردناکترین فرم هموروئید خارجی است و در این درجه به سرعت باید به دکترین متخصص هموروئید مراجعه نمود تا تخلیه انجام بشود.

بواسیر

بواسیر

دلیل بیماری بواسی

همانطور که در بالا گفته شد عروق ناحیه مقعد با تاثیرفشار کشیده،برآمده و متورم میشوند. دلایل این افزایش یافتن فشار ممکن میباشد یکی از موارد زیر باشد:

فشار آوردن

زور زدن زیاد هنگام عمل دفع

کم تحرکی

نشستن طولانی و زیاد

یبوست

اسهال شدید

وزن بالا و چاقی

بارداری

آمیزش مقعدی

رژیم غذایی عاری از فیبر

کم آبی بدن

بلند کردن اجسام

بلند کردن وزنه‌های سنگین

بیماری‌های زمینه‌ای مثل:

کولیت

کرون

میکروب معده

سایر مشکلات گوارشی که باعث یبوست میشوند. بواسیر مقعدی در افرادی که سن بالا دارند بیش تر ایجاد میشود زیرا بافت نگهدارنده ی عروق در مقعد و روده آسیب پذیر وضعیف شده و به راحتی ملتهب و کشیده میشوند.

بواسیر

بواسیر

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک متخصص همورویید یا بواسیر:

با اینکه دیدن خون ریزی زمان اجابت ابدا عادی نمیباشد و میتواند به بیماری های دیگری مانند:

سرطان روده بزرگ

سرطان مقعد

بیماری های التهابی روده

اما معمولی ترین علایم هموروئید میباشد

در هر زمان بدون مراجعه کردن به پزشک متخصص نباید خونریزی را به هموروئید مرتبط دانست پیش از اقدام کردن به درمان کردن ومعاینه و آزمایش پزشکی فقط راه تشخیص و رد کردن بیماری های جدی تر است. هر زمان که دچار خونریزی، درد رکتوم یا خستگی عضلانی شدید زمان آن رسیده که با پزشک مشورت نمایید و در این باره با او کمک بگیرید همچنین در صورتی که پزشک مبتلا شدن به هموروئید را در شما تایید کرد و نشانه های بیماری با کمک روش هایی مثل:
مصرف مکمل های فیبر

ورزش

افزایش مصرف آب

حمام سیتز

درمان نشده اید لازم میباشد با پزشک درباره این مشکل مشورت کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بواسیر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *