Connect with us

سرطان

توضیحات

سرطان

واژه شناسی

سرطان در لغت به چند صورت معنی میشود .

1-کنسر

2-چنگار

که این سرطان به گروهی از بیماری هایی میگویند که از زیاد شدن سلول های استحاله ایجاد میشود .

همچنین از منظر علما و یا حتی حکمای قدیمی که در طب اسلامی و ایرانی بوده اند این بیماری را یک نوع تورم میدانند که باعث ایجاد یک سری اختلالات در بدن میشود .لیکن امروزه واژه سرطان به این معنی نیست و با وجود علم و دانش های پزشکی پیشرفته میتوان این بیماری را درمان کرد.

سازو کار سلول های سرطانی به این گونه است که از تقسیم عادی و رشد عادی سلول ها جدا میشود و باعث بهم ریختن نظم تقسیم سلولی میشود.اما نکته قابل ذکر این است که هنوز علت دقیق ان مشخص نیست و ممکن است که بدلیل مشکلات ژنتیکی یا اختلالاتی که در فعالیت سلول ها  در هسته یا مرکز رخ داده به وجود امده باشد.

از مواردی که میتوان در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند میتوان به
مواد پروتو زا .یا مواد شیمیایی و یا حتی سمی باشند همچنین قرار گرفتن در تابش بسیار شدید افتاب نیز ممکن است که سرطان زا باشد.

در یک موجود زنده به طور معمول همیشه  بین روند تقسیم سلولی و زمان مرگ سلول و همچنین تمیز ان یک اعتدال و برابری وجود داردنکات دیگری که میشود به آن اشاره نمود

این است که. دانشمندان خارجی در تحقیق ها و پژوهش هایشان به این نتیجه رسیده اند که عدم برابری غیر ژنتیکی پروتئین ها سبب رشد غیر معمول و خارج از نظارت غده ها میشود .

این دانشمندان  در هنگام پژوهش هایشان دریافتند که پروتئین های plcy1و همچنینgrb2 برای رسیدن به aktو چسبیدن به ان باهم  در تکاپو و رقابت هستند .هنگامی  که پروتئین plcy1 به این akt رسیده و میچسبد باعث زیاد شدن تقسیم سلولی میشود اما پروتئین دوم یعنیgrb2 این تکثیر و‌زیاد شدن سلولی را کنترل میکند .

سلول هایی که کمبود این ویتامین دوم grb2 را دارند رشد و رویش سلول ها از کنترل این پروتئین خارج میشود و باعث ایجاد این بیماری میشود

سرطان

سرطان

سرطان شامل چه چیزهایی میشود؟

این بیماری شامل انواع تومور های بدخیم میشود که در پزشکی بیشتر نئوپلاسم نام دارند این زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از سلول‌ های بدن در اثر دلایل مختلف رشد غیرطبیعی نسبت به دیگر سلول ها داشته باشد این رشد سرانجام باعث تولید تومور میشود و باعث از کار افتادن آن بخش میشود و همچنین به بخش‌های دیگر نیز سرایت می نماید.

تومورها خود به دو دسته تقسیم میشوند:

خوش خیم و بدخیم

نوع بدخیم آن‌ها میتواند با پخش شدن زیاد به قسمت‌های دیگر بدن نیز نفوذ کند. این تومور توسط سیستم گردش خون ولنفاوی  در بدن جابه‌جا میشود تا به بقیه‌ی قسمت‌ ها نفوذ کند و درگیر خود نماید.

سرطان با این نوع تومور بعضی اوقات درمانی جز جراحی نخواهد داشت.اما تومور خوش‌خیم برعکس تومور بدخیم نمیتواند به قسمت‌ های دیگری از بدن نفوذ کندبعضی اوقات این تومور میتواند خیلی بزرگ باشد.

البته ناگفته نماند که تومور های خوش‌خیم مغزی نیز میتوانند منجر به مرگ شوند به همین دلیل درمان این نوع از تومور خوش‌ خیم اهمیت بسیاری دارد

احتمال مبتلا شدن به این بیماری در سنین متفاوت وجود دارد اما با افزایش سن احتمال مبتلا شدن به این بیماری بیشتر میشود. این بیماری موجب 13% عوامل مرگ و میر انسان‌ میباشد.

طبق گزارش اعلام شده انجمن بهداشت آمریکا 7/6 میلیون نفر در اثر این بیماری در سال 2007 فوت کرده اند. سرطان تنها مخصوص انسان نمیباشد و همه گیاهان و جانوران  پرسلولی هم ممکن است به این بیماری مبتلا شوند

این بیماری پیش رونده میباشد گفته میشود 70درصد مرگ‌ های براثر این بیمای در کشورهای در حال پیشرفت رخ میدهد.تفاوت‌ های مشخص و اساسی در میزان مرگ و میر و وقوع توسط انواعاین بیماری در سراسر دنیا موجود میباشد به عنوان مثال میزان مرگ توسط سرطان معده در ژاپن 7تا 8 برابر آمریکا میباشد

البته میزان مرگ و میر توسط سرطان ریه در آمریکا مقداری بیش از 2 برابر ژاپن میباشد.مرگ و میر توسط سرطان‌پوست که بیشتر به دلیل ملانوم بدخیم میباشد در نیوزلند 6 برابر شایع‌تر از ایسلند میباشد بیشتر سرطان‌های تخمدان از یک سلول تک در اثر تجمع اختلالات اپی ژنتیکی و ژنتیکی ایجاد می‌شود.

سرطان

سرطان

این اختلالات باعث چه چیزی میشود؟

عدم کنترل بر تقسیمات سلولی

ناپایداری ژنتیکی

مقاومت به آپوپتوز

نامیرایی

قابلیت تهاجم یافتن

متاستاز

رگ زایی

مهار آپوپتوز

نامیرایی سلول‌های این بیماری

شایع ترین نوع‌سرطان در مردان و زنان:

1_پستان

2_ پروستات

نمونه های سرطان ریه در زنان نیز در حال افزایش میباشد با به وجود امدن نانوتکنولوژی برای درمان این بیماری راههای بیشتری کشف شد .

ذرات نانو از سلولهای بدن خیلی کوچکتر هستند پس میتوان این امید را داد که به زودی نانومتری ای ساخته میشود سلولهای سرطانی و تومورهای مغزی و سرطانهایی رایج رانابود میکند .

این روش درمان هیچ عوارضی نخواهد داشت طبق مکانیزم سلولهای دفاعی بدن فعالیت میکند به انها سلولهای مصنوعی میگویند .در حال حاضر پروژهای به نام نانوپردازنده [nanoprossor]کار تحقیق روی این روباتها را به عهده گرفته است

در نزدیکی اکسفورد یک شرکت زیست فناوری با یکی از شرکتهای دارو سازی بزرگ قراردادی به ارزش ۳۵۰ میلیون پوند امضا کرده اند در طی یک ازمایش بالینی ،۱۰۰بیمار سرطانی را با روش سلولهای مهندسی Tدرمان میکندد.این سلولهای که سلولهای Tقاتل نامیده شده میتواند سلولهای سرطانی وسلولهای آلوده به ویروس را از بین ببرند.

سرطان

سرطان

روشهای اصلی درمان سرطان:

شیمی درمانی ،پرت  درمانی،جراحی،ژن درمانی،ایمنی درمانی،آنتی انجیوجنسبس،تفکرمثبت،هایپرترما،

درمان بیولوژیکی یا ایم نولوژیک:

در برگیرنده بازسازی

تحریک

هدایت

تقویت سیستم دفاعی بدن

با استفاده از انتی بادی و هدایت سیستم دفاعی بدن بیمار برای مبارزه با بیماری  روری میدهد.با استفاده از اینتر فرون ؛سلولهایی که فعالیت صد توموری مستقیم دارند ؛پادتنهای تکتیره رشداین بیماری را کم می کند .

درمان فوتودینامیک[استفاده از رنگ ونور ]

در این روش رنگ را از طریق  تزریق به یک رگ به تمام بدن میرسانند .بعد از چند روز،رنگ در سلولهایی که  اسیب دیده اند باقی می ماند .با استفاده از لیزر که نور قرمز رنگ دار  به این سلولها که رنگ در انها باقی مانده می تابانند و سلولهای سرطانی این نور راجذب می کنند .واین کار منجر به واکنش فوتو شیمیایی که از بین برنده ی سلولهاس میشود.

سرطان

سرطان

سوزاندن ضایعه بدخیم با لیزر:

در بعضی مواقعه ضایعه بدخیم سرطان ریه باعث بسته شدن خشکنای می شود.در برخورد با چنین مواردی با استفاده از لیرز ضایعه بدخیم رامیسوزانند تا راه تنفس برای بیمار باز شود .

با این روش نمیتوان به طور کامل ضایعه بدخیم را از بین برد فقط کمکی است که بیمار تنفس راحت و اسان داشته باشد. محققان امریکایی موفق به ازاد سازی نوعی دارو با استفاده از نانوذرات  به بدن موش شده اند که باعث ازبین بردن تومور سرطانی و شانس زنده ماندن در این حیوان را بالامیبرد .

این نانوذرات میتوانند ترکیبات دارویی را حمل نمایند و همچنین پروتئینی موسوم به Myc را نیر مسدود نمایند، Myc در اکثر سرطان‌ها مثل خون فعال میشود نتایج آزمایشگاهی نشان میدهد که ترکیب جلوگیری کننده Myc بسیار موثر میباشد اما وقتی که این ماده به جریان خون وارد می شود سریه از بین میرود پس باید با یک ماده دیگر مورد حفاظت قراربگیرد.

حرف آخر
بیماری‌سرطان سخت ترین بیماری میباشد که باعث افت شدید بدن میشود چکاپ ماهانه و توجه به مشکلات و بیماری های کوچک شمارا از مبتلا شدن به این بیماری حفظ میکند

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سرطان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *