Connect with us

سکته قلبی

توضیحات

سکته قلبی

سکته قلبی {Myocardial infarction} که به آن آنفارکتوس میوکارد یا ام آی هم میگویند، هنگامی اتفاق میافتد که جریان خون در بخشی از قلب کاهش یافته یا متوقف میشود و باعث آسیب به عضله قلب میشود  شایعترین علامت درد یا ناراحتی قفسه سینه است که ممکن میباشد که:

شانه

بازو

کمر

گردن

فک

تیر بکشد.

اغلب در سمت چپ یا مرکز قفسه سینه رخ میدهد و بیشتر از چند دقیقه طول میکشد. ناراحتی ممکن است زمانی مانند: معده درد شود. علائم دیگر ممکن است شامل:

تنگی نفس

حالت تهوع

احساس ضعف

عرق سرد

احساس خستگی

باشد.

سکته قلبی

سکته قلبی

حدود 30٪ افراد علایم غیرمعمول دارند. در زنان اغلب درد قفسه سینه ظاهر نمیشود و به جای درد گردن، درد بازو دارند یا احساس خستگی میکنند. در بین افراد بالای75سال، در حدود 5% افرادی که دچار سکته شده‌اند علایم اصلا وجود نداشته یا کم بوده است

سکته قلبی موجب چه چیزی میشود؟

سکته قلبی ممکن است موجب:

نارسایی قلبی

ضربان قلب نامنظم

شوک قلبی

ایست قلبی شود

علت سکته قلبی:

بیش تر سکته‌ ها به علت بیماری عروق کرونر اتفاق میافتد عوامل خطر شامل:

فشار خون بالا

استعمال دخانیات

دیابت عدم ورزش

چاقی

کلسترول خون بالا

رژیم غذایی نامناسب

مصرف بیش از حد الکل است.

کامل مسدود شدن عروق کرونر به خاطر پارگی پلاک آترواسکلروتیک اغلب مکانیسم اساسی MI میباشد سکته قلبی به‌شکل کمتر شایع، به دلیل اسپاسم عروق کرونر اتفاق میافتد، که ممکن میباشد به علت کوکائین، استرس عاطفی قابل توجه {معروف به سندرم تاکوتسوبو یا سندرم قلب شکسته}و سرماخوردگی شدید باشد.

سکته قلبی

سکته قلبی

تشخیص:

تعدادی آزمایش برای کمک به تشخیص مفید میباشد به عنوان مثال:

الکتروکاردیوگرام {نوار قلب}

آزمایش خون

آنژیوگرافی کرونر

نوار قلب {ECG}که ثبت کننده فعالیت الکتریکی قلب میباشد در صورت موجود بودن ارتفاع ST، ممکن است STEMI را تایید نماید  آزمایش خون اغلب شامل تروپونین و کمتر کراتین کیناز نوع{MB} است. درمان فوری سکته قلبی امری حیاتی میباشد آسپرین یک درمان فوری متناسب برای افراد مشکوک به سکته قلبی میباشد.  نیتروگلیسیرین یا مواد مخدر ممکن میباشد برای کمک به درد قفسه سینه استفاده شود.

 

با این وضع آن ها نتایج کلی را بهبود نمیبخشند اکسیژن اضافه در افرادی که تنگی نفس یا سطح اکسیژن کم دارند توصیه میشود.  در {STEMI} درمانهایی که میتوانند جریان خون را به قلب بازگردانند تشکیل شده از مداخله در عروق کرونر از راه پوست {PCI}هستند جایی که رگها تحت فشار باز میشوند و ممکن است استنت شوند و یا ترومبولیز جایی که مسدود شدن با استفاده از دارو ها برطرف میشود.

 

افرادی که به سکته قلبی دچار میشوند غیر STEMI هستند {NSTEMI}معمولا با هپارین که رقیق کننده خون میباشد درمان میشوند به اضافه {PCI} در افراد در معرض خطر در افراد مبتلا به مسدود شدن شرایین متعدد کرونر و دیابت، ممکن میباشد جراحی بای پس شریان کرونر {CABG} به جای آنژیوپلاستی توصیه میشود بعد از سکته قلبی به‌ شکل معمول درمان طولانی مدت با آسپرین همراه با اصلاح سبک زندگی بتا بلاکرها و استاتین‌ها توصیه میشود.

 

 

در سراسر جهان، در حدود  15/9 میلیون سکته قلبی در سال 2015 اتفاق افتاده است بیش از سه میلیون نفر دارای {STEMI} و بیشتر از چهار میلیون نفر دارای {NSTEMI}بودند. {STEMI} تقریبا در مردان دو برابر زنان اتفاق میافتد سالانه حدود یک میلیون نفربه سکته قلبی دچار میشوند.در کشورهای پیشرفته خطر مرگ در کسانی که{STEMI} داشته‌اند حدود 10٪ میباشد

 

میزان سکته قلبی برای یک سن مشخص بین سالهای 1990و 2010 در سطح جهانی کاهش یافته‌ است. در سال 2011، سکته قلبی با هزینه ای در حدود 11/5میلیارد دلار برای 612000بستری در بیمارستان یکی از پنج بیماری های پرهزینه در طی بستری شدن در بیمارستان در ایالات متحده بود است.

 

سکته قلبی

سکته قلبی

علایم سکته قلبی:

درد

درد در قفسه سینه رایج‌ ترین علامت سکته قلبی شدید است و اکثرا به عنوان فشار یا احساس گرفتگی توصیف میشود.

درد اکثرا به بازوی چپ منتشر میشود ولی ممکن است به:

گردن

بازوی راست

فک پایین

گردن

پشت شکم

بالای شکم

نیز انتشار پیدا کند.

دردی که بیش ترین میزان MI شدید را نشان میدهد با بیش ترین نسبت احتمال درد ناشی‌از شانه راست و بازو است. به‌ شکل مشابه درد در قفسه سینه مشابه حمله قلبی پیشین نیز مهم است. درد همراه با MI معمولا منتشر شده است با تغییر موقعیت تغییر نمیکند و بیش از 20 دقیقه طول میکشد.

این ممکن میباشد که به عنوان:

فشار

احساس تنگی قفسه سینه

مانند:

چاقو

پارگی

احساس سوزش

توصیف شود {همه این ها در طی بیماری‌های دیگر نیز بروز میکند} این میتواند به عنوان یک اضطراب غیرقابل توضیح احساس شود یا حتی ممکن است درد ابدا وجود نداشته باشد.  علامت لوین به شکلی است که در آن فرد در هنگام درد درقفسه سینه با فشار دادن یکی از دو مشت خود بر روی جناغ خود، تعیین محل میکند به‌طور کلاسیک تصور میشود که پیش‌بینی کننده درد قلبی قفسه سینه میباشد اگرچه یک مطالعه مشاهده ای آینده نگر نشان می دهد که از ارزش پیش‌ بینی مثبت ضعیفی برخوردار میباشد.

علائم همراه:

درد قفسه سینه ممکن است با:

تعریق

حالت تهوع

استفراغ

غش{سنکوپ}

همراه باشد و این علائم نیز ممکن میباشد بدون هیچ گونه دردی بروز نماید

در زنان شایعترین علایم سکته قلبی شامل:

تنگی نفس

ضعف

خستگی است.

تنگی نفس یک علامت شایع میباشد و گاهی اوقات تنها علامت است و زمانی به‌وجود میاید که آسیب به قلب باعث کاهش یافتن جریان خون خروجی بطن چپ میشود. در این حالت تنگی نفس یا به خطر اکسیژن کم خون یا ادم ریوی میباشد.

علائم دیگر کمتر شایع عبارت اند از:

ضعف

سبکی سر

تپش قلب

اختلال در ضربان قلب

اختلال در فشار خون.

این علایم احتمالا در اثر افزایش یافتن شدید کاتکول آمین‌ها از سیستم عصبی سمپاتیک ایجاد میشود که در پاسخ به درد و در صورت وجود داشتن فشار خون پایین اتفاق میافتد.

سکته قلبی

سکته قلبی

در سکته های قلبی ممکن است چه اتفاقاتی پیش بیاید؟

از دست دادن هوشیاری {به علت جریان ناکافی خون در مغز}

شوک قلبی

مرگ ناگهانی{اغلب به دلیل ایجاد فیبریلاسیون بطنی}

میتواند در سکته‌های قلبی اتفاق بیافتد.

۱=ایست قلبی

۲= علائم غیرطبیعی

۳= تپش قلب

اکثرا در:

زنان

افراد مسن

مبتلایان به دیابت

افرادی که به تازگی جراحی شده‌اند

و یا بیماران بسیار بدحال

اتفاق میافتد.

درمان سکته قلبی چگونه است؟

سکته قلبی نیازمند مراقبت فوری پزشکی است هدف از درمان حفظ کردن هرچه بیشتر عضله قلب و همچنیت جلوگیری از عوارض بعدی میباشد درمان بستگی دارد به اینکه سکته قلبی{ STEMI}باشد یا {NSTEMI}

به شکل کلی درمان به منظور:

باز کردن انسداد رگهای خونی

کاهش بزرگ شدن لخته خون

کاهش ایسکمی

اصلاح عوامل خطر با هدف جلوگیری کردن از سکته قلبی در آینده میباشد.

به اضافه این درمان اصلی سکته قلبی از نوع {STEMI} شامل ترومبولیز یا مداخله کردن کرونر از راه پوست {PCI}است  اگرچه PCI نیز به‌شکل ایده‌آل در طی 1_3روز برای {NSTEMI} انجام میشود.

به اضافه قضاوت بالینی از سیستم‌های امتیازدهی خطر مثل:

TIMI

GRACE

ممکن است برای تصمیم‌گیری درمانی استفاده شود.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سکته قلبی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *