Connect with us

عفونت دندان

توضیحات

عفونت دندان

قطعا برای شما هم اتفاق افتاده است که یک روز از خواب بیدار شده باشید و با یک درد شدید ناتوان‌ کننده دندان روبرو شوید دردی که ممکن میباشد با کمی تورم در فک یا حتی در لثه همراه باشد. حتی ممکن است وقتی که در آینه نگاه میکنید، احساس نمایید که رنگ دندان شما تغییر کرده.

اینها نشانه‌ هایی میباشند که با زبان بی‌زبانی به شما می گویند که دچار یک عفونت شدید در دندان شده‌اید. دندانهای شما پر از اعصاب میباشند به همین علت است که دندان‌ درد، حتی اگر فقط بر روی یک قسمت از دهان تاثیر بگذارد، آزاردهنده میباشد

اضافه بر این باید دندان‌ درد را جدی گرفت چون ممکن است نشانه ساده‌ای از بروز یک مشکل عمیق و مرتبط به بهداشت دهان و دندان باشد. در این مقاله میخواهیم به بررسی نشانه‌ هایی بپردازیم که به شما می گویند باید برای درمان عفونت دندان به یک دندانپزشک حرفه ای مراجعه نمایید

عفونت دندان

عفونت دندان

چرا دندانها به عفونت آلوده میشود؟

علل های مختلفی وجود دارند که میتوانند موجب ایجاد عفونت در دندان شوند. اگر دندان شما احساس حساسیت یا زخم کرده و یا درد های شدیدی را در دهان خود حس میکنید، ممکن میباشد دچار آبسه دندان یا عفونت دندان شده باشید. یکی از دلایل رایجی که میتواند موجب ایجاد عفونت دندان شود درمان‌های کانال ریشه‌ای میباشد که در قدیم انجام داده‌اید.

متاسفانه باکتریها در این ناحیه رشد کرده و میتوانند موجب عفونت شوند. وجود داشتن عفونت در دندان میتواند خیلی خطرناک باشد. چون ممکن میباشد به بقیه قسمت‌های بدن هم منتقل شده و مشکلات جدی را به وجود آورد. به همین علت شناخت علایم عفونت بسیار مهم میباشد

چون با شناخت کامل علایم میتوانید به‌سرعت بروز چنین مشکلی را تشخیص دهید و برای درمان فوری به متخصصین مراجعه نمایید اصلی ترین علایمی که به شما می گویند دچار عفونت دندان شده‌اید احساس درد زیاد یا ضربان دار که با مسکن آرام نمیشوند

اگر در هنگام خوردن غذاهای خیلی سرد یا خیلی داغ و یا غذا های شیرین درد شدید دندان را احساس میکنید احتمالا دچار عفونت دندان شده‌اید.آبسه یا عفونت از نوک ریشه گسترش مییابد. به‌مرور زمان این عفونت گسترش یافته می‌تواند لثه و استخوان را تحت تاثیر قرار بدهد.

زمانی ممکن میباشد این درد به شکل درد ضربان دارد و خیلی شدید به وجود آید.به‌طوری‌که خوردن داروهای مسکن نیز تاثیری بر تسکین درد شما نداشته باشد. این موضوع به منظور این است که عفونت گسترش یافته است و فشار شدیدی به لثه و استخوان شما وارد میشود.

دندان شما در مقایسه با دندانهای دیگر رنگ تیره‌تری پیدا خواهند کرد دندانی که دارای عفونت است ممکن میباشد در مقایسه با دندان‌های دیگر رنگ تیره‌ تری را داراباشند البته به صورتی که عفونت دندان بیش تر در دندانهای آخری اتفاق میافتد ممکن است شما به‌زودی متوجه این تغییر رنگ نشوید.

به همین علت میتوانید به نشانه دیگری دقت کنید که معمولا واضح‌تر دیده میشود همچنین بافت لثه هم در اطراف این دندان ملتهب شده و قرمزی بیشتری دارد.

عفونت دندان

عفونت دندان

بروز ورم در ناحیه صورت،لثه یا فک:

به اضافه این در زمانی که عفونت دندان بروز پیدا میکند، احتمال ایجاد ورم در فک، غدد لنفاوی و صورت فزایش پیدا میکند.  در این موارد اغلب لثه متورم شده و چرک بسیاری در آن جمع میشود. تورم برجسته ممکن است شبیه کیست یا جوش در اطراف دندان آلوده شما باشد.

یک جوش باز به نام فیستول تخلیه باز میشود و چرک ایجاد میکند. این علامتی است که به شما میگوید عفونت به‌حدشدید خود رسیده است. بوی بد دهان یا طعم بد دهان هم ممکن است شاخصی از عفونت دندان باشد. از دیگر نشانه‌هایی که به شما میگوید که دندانتان دچار عفونت شده است طعم بد دهان یا بوی بد دهان آن است.

شما ممکن میباشد در دهان خود مزه تلخی را احساس نمایید این احساس اغلب در هنگام صبح بیشتر مشاهده میشود. همچنین خشکی دهان هم ممکن میباشد همراه با این نشانه بروز پیدا نماید ،مشکل در باز کردن یا حرکت دادن دهان

همچنین ممکن است وقتی که با دیگران صحبت میکنید، از بوی بد دهان شما شکایت نمایند. به اضافه این به علت تورم یا دردی که به وجود میاید ممکن میباشد در باز کردن دهان خود، غذا خوردن یا حرف زدن دچار مشکل شوید. مشکل در بازکردن دهان و حرکت دهان، مشکل دیگری است که در زمان افزایش یافتن عفونت بالا میاید. به‌طورکلی در این موقعیت ها شما احساس خوبی ندارید

حتی اگر عفونت زیاد باشد، ممکن است دچار علایمی مانند تب شوید.به اضافه این در زمان به وجود آمدن عفونت حساسیت داشتن به فشار در دهان بیشتر میشود. به تعبیر بهتر با ایجاد فشارهای کوچکتر، درد بیش تری در دهان گسترش پیدا میکند.

درد ضربان دار دندان:

تعداد زیادی از ما با دردهای ساده دندان که با یک مسکن درمان میشوند، آشناییم اما زمانی که درد دندان نشانه‌ی وجود عفونت در آن باشد، داستان این درد فرق میکند.درد دندان عفونت دار به شکل تپنده ظاهر میشود. این درد ممکن است در گوش،استخوان فک و یا حتی گردن هم احساس شود. به‌ اضافه آن زمانی که دراز میکشید یا میخواهید استراحت کنید، این درد بیشتر خواهد شد.

عفونت دندان

عفونت دندان

 

چگونه میتوان دانست که عفونت دندان به سایر قسمت‌های بدن هم سرایت کرده است؟

اگر علایم ایجاد عفونت دندان را جدی نگیرید، این عفونت میتواند به سایر قسمت‌ های بدن هم سرایت کرده و باعث بروز مشکلات شدیدی شود. عفونت دندان میتواند در بدن گسترش پیدا کرده و حتی زندگی شما را تهدید نماید به همین دلیل درصورتی‌که بعد از طی کردن دوره طولانی‌مدت درد دندان به داد آن نرسیدید علایم زیر میتوانند نشان از این موضوع باشند که عفونت در بدن شما پخش شده.

۱=احساس خستگی و سردرد

۲=سرگیجه

۳=گرگرفتگی پوست و تب

۴=تعریق

۵=لرز

۶=متورم شدن صورت

۷=تورمی که باز شدن کامل دهان را مانع میشود.

۸=تورمی بلع را مانع میشود.

۹=تورمی تنفس را مانع میشود.

۱۰=سبکی سر

۱۱=احساس عطش و کم‌آبی

۱۲=گیجی

۱۳=ضربان نبض سریع

۱۴=کاهش تعداد ادرار کردن

۱۵=تیره شدن ادرار و تغییر رنگ آن

۱۶=افزایش ضربان قلب

۱۷=افزایش یافتن میزان تنفس یعنی بیشتد از ۲۵تنفس در دقیقه

۱۸=به وجود امدن درد در معده

۱۹=استفراغ واسهال

در چه زمانی باید نگران سرایت عفونت دندان به قسمت‌ های دیگر بدن باشیم؟

یکی از رایج‌ترین علایمی که نشان از انتقال عفونت دندان به بقیه قسمت‌های بدن را دارا میباشد تب است. تب بالا برای افراد در سنین متفاوت به‌صورت زیر تعریف میشود:

بزرگ‌سالان= ۱۰۳درجه فارنهایت یا بیشتر

کودکان=۱۰۲.۲ درجه فارنهایت یا بیشتر

نوزادان سه ماه بالاتر= ۱۰۲ درجه فارنهایت یا بیشتر

نوزادان کوچکتر از ۳ماه: ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت یا بیشتر

به اضافه تب نشانه‌ های دیگری هم میباشند که ممکن است با تب بروز کند. برای مثال درد قفسه سینه به همراه تنفس سخت میتواند نشانه مشخصی از انتقال عفونت به بقیه قسمت‌ های بدن باشد. همچنین عدم تمرکز و سردرگمی و یا حساسیت غیرمعمول به نور از نشانه‌ های رشد عفونت در بدن میباشد.

در حالت‌های شدیدتر فرد ممکن میباشد به تشنج یا استفراغ متداوم دچار شود. همچنین درد زمان بثورات پوستی ویا ادرار کردن بدون علت هم از دیگر نشانه‌هایی میباشند که باید در زمان دیدن آنها بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید
چگونه میتوان از به وجودآمدن عفونت دندان جلوگیری نمود؟

اگر بهداشت دندان و دهان را بخوبی رعایت نفرمایید در معرض ابتلا به عفونت دندان هستید. هم ترین موضوع برای جلوگیری از عفونت دندان و پیشگیری از آن رعایت کامل بهداشت دندان و دهان میباشد. بنابراین میتوانید با رعایت گزینه های زیر از دندانهای خود بخوبی مراقبت نمایید و از به وجود آمدن عفونت در آنها جلوگیری نمایید:

۱=مسواک زدن با خمیردندانهای دارای فلوراید دست کم دو بار در روز

۲=استفاده کردن از نخ دندان دست کم یک‌بار در روز

۳=کاهش مصرف قند

۴=داشتن رژیم غذایی دارای سبزی هاو میوه

۵=دوری از مصرف دخانیات

۶=نوشیدن آب فلوره شده

عفونت دندان

عفونت دندان

حرف آخر

آبسه یا عفونت دندان  یکی از مشکلات مهم در دندان است که در صورت رسیدگی نکردن به‌موقع میتواند در بقیه قسمتهای بدن گسترش پیدا کند و موجب به وجود آمدن مشکلات فراوانی شود. به همین علت در صورت به وجود آمدن علایمی مثل:
درد ضربان دار

التهاب و قرمزی لثه

تغییر رنگ دندان

مشکل در حرکت دهان

حساسیت به غذاهای سرد و گرم

باید سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید. همانطور که گفتیم یکی از اصلی‌ ترین دلایل به وجود آمدن عفونت دندان انجام درمان کانال ریشه توسط یک دندانپزشکی که معتبر نبوده میباشد. به همین علت انتخاب دندانپزشک در مراقبت از دندان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار میباشد

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “عفونت دندان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *