ریپورتاژ آگهی

زخم بستر

وبلاگ

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 14 بازدید
ریپورتاژ آگهی
زخم بستر

زخم بستر

این مقاله راهنمایی کاملی در خصوص بیماری زخم بستر و روش های مقابله با آن است.

سر فصل های مقاله

 1. زخم چیست؟
 2. زخم بستر چیست؟
 3. مراحل شکل گیری زخم بستر
 4. زخم بستر در چه نواحی از بدن ایجاد می شود؟
 5. مهم ترین عوارض زخم بستر
 6. راهکاری های مناسب برای پیشگیری از زخم بستر
 7. درمان زخم بستر
 8. مراحل درمان زخم بستر

شاید شایع ترین نوع از زخم های مزمن، زخم بستر باشد. زخمی که به واسطه ی جدال پوست و استخوان ایجاد می شود و اگر توسط متخصصین درمان نشود می تواند جان بیمار را هم به خطر بیندازد.

به همین دلیل امروز و در این مقاله تیم کلینیک زخم دکتر امیر عزتی مقاله ای را برای شما عزیزان آماده کرده تا تمام آن چیزی که هر فردی باید در خصوص این بیماری بداند را به شما آموزش دهد.

قبل از پرداختن به ادامه ی مطلب از شما خواننده ی گرامی درخواست می شود تا در صورتی که فرد یا افرادی را می شناسید که به این بیماری مبتلا هستند، حتما این مقاله را برای آن ها نیز ارسال کنید تا بتوانند از مبارزه با این بیماری سهمگین پیزور از میدان خارج شوند.

 • زخم چیست؟

معمولا وقتی حرف از زخم می شود، ذهن افراد به سمت زخم های سطحی مثل زخم ناشی از بریدن دست با چاقو یا زخم هایی که به واسطه ی زمین خوردن ایجاد می شود می رود. اما برای برخی دیگر وقتی صحبت از زخم می شود خاطرات تلخی تداعی می شود.

به طور کلی دو نوع زخم داریم. زخم هایی که روند طبیعی درمان را طی می کنند و به طور نرمال و طی گذشت زمان درمان می شوند و زخم هایی که روند طبیعی و نرمال درمان را طی نمی کنند و درمان آن ها ممکن است تا ماه ها به طول بینجامد.

زخم هایی مثل زخم دیابتی، زخم عروقی و زخم بستر که در این مقاله به طور کامل به آن خواهیم پرداخت از جمله زخم هایی هستند که درمان آن ها نیاز مند صبوری، دقت و مراقبت طولانی مدت است.

 • زخم بستر چیست؟

اگر با مطالعه ی بخش قبل این سوال برای شما هم پیش آمده که زخم بستر دقیقا به چه نوع زخمی گفته می شود، نگران نباشید چرا که پاسخ آن را به طور کامل در این بخش خواهید گرفت.

زخم بستر یا زخم فشاری به زخمی گفته می شود که به دلیل فشار بیش از اندازه و طولانی مدت روی بخشی از بدن ایجاد می شود. عموما این زخم در افراد سالمند و کسانی که توانایی حرکتی خود را از دست داده اند ایجاد می شود.

اکثرا این این نوع زخم در نواحی ایجاد می شود که پوست روی برجستگی های استخوان قرار دارد. این نواحی شامل آرنج ها، سر زانو ها استخوان لگن و قوزک پا هستند که باید در افرادی که توانایی حرکتی نرمال را ندارند به طور مستمر مورد بررسی قرار بگیرند.

زخم بستر چیست؟
زخم بستر چیست؟
 • مراحل شکل گیری زخم بستر

طبق بررسی هایی که در کلینیک زخم دکتر امیر عزتی روی بیماران مختلف صورت گرفته زخم بستر معمولا خود را در چهار مرحله مختلف نمایان می کند. هر چه این مراحل پیش بروند و مورد درمان قرار نگیرند زخم گستره ی بیشتری از پوست را می خورد و جلو می رود. این چهار مرحله شامل موارد زیر می شوند.

 1. مرحله ی اول چندان نشانه ی خاصی ندارد و ممکن است کمی درد در سطح پوست احساس کنید. در افرادی که پوستی سفید دارند تغییر رنگ پوست به قرمز می تواند از اولین نشانه های شروع زخم بستر باشد.
 2. ایجاد زخم در مرحله ی دوم شکل می گیرد. زخم در این مرحله به شکل تاول خود را روی پوست نمایان می کند و با تغییر رنگ به قرمز و زرد همراه می شود.
 3. در مرحله سوم زخم عمیق تر می شود. پوست رویی از بین می رود و چربی زیر پوست نمایان می شود. رنگ زخم تیره می شود و گستره ی آن روی پوست بیشتر می شود.
 4. در آخرین مرحله که زخم به نهایت تخریب خود می رسد به راحتی می توان استخوان ها را مشاهده کرد. چرا که پوست رویی و چربی زیر آن به طور کامل از بین رفته و زخم بستر به طور کامل شکل گرفته است.
 • زخم بستر در چه نواحی از بدن ایجاد می شود؟

حال که کمی با زخم بستر آشنا شدید می توانیم به بخش هایی که ممکن است این نوع زخم در آن ها ایجاد شود بپردازیم. زخم فشاری در همه ی بخش های بدن ایجاد نمی شود و تنها در نواحی می توان شاهد ایجاد آن بود که پوست و استخوان با هم در تقابل هستند.

بسته به وضعیت بیمار ممکن است زخم بستر در نواحی مختلفی شکل بگیرد. اگر بیمار به صورت درازکش (طاقباز) باشد و در بستر خوابیده باشد، پشت سر و پشت استخوان های دو کتف و پشت پاشنه ها و بخش بین دو برجستگی باسن بیشتر در معرض خطر هستند.

اگر بیمار در بستر به پهلو قرار داشته باشد این امکان وجود دارد که در لاله ی گوش، کنار سر، برجستگی های کناری استخوان لگن، بخش های کناری زانو و قوزک پا این بیماری نمایان شود.

همچنین برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند نیز خطر ایجاد زخم بستر در نواحی پشت کتف، بین استخوان های لگن و روی ساعد ها و آرنج ها نیز وجود دارد.

زخم بستر در چه نواحی از بدن ایجاد می شود؟
زخم بستر در چه نواحی از بدن ایجاد می شود؟
 • مهم ترین عوارض زخم بستر

شاید با خود بگویید زخم بستر فقط به خوردن پوست و چربی زیر آن می پردازد، اما باید بدانید که این چنین نیست و با پیشروی می تواند منجر به بروز مشکلات و بیماری های دیگر در فرد مبتلا شود. از جمله مشکلات ثانویه ای که به واسطه ی زخم فشاری ایجاد می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

.1 اولین مشکلی که زخم بستر برای بیمار ایجاد می کند عفونت پوست است. از جمله نشانه های بارز عفونت پوست ترشحات بد بویی است که از محل زخم بیرون می آید.

.2 در قدم بعدی زخم بستر منجر به ایجاد عفونت در استخوان ها می شود و به بافت آن ها حمله می کند. این مهم باعث می شود تا استحکام استخوان های کاهش پیدا کند و عملکرد نرمال آن ها با اختلال ایجاد شود.

.3 عفونت در خون یکی دیگر از عوارض زخم بستر است که به واسطه ی تکثیر باکتری ها در محل زخم ممکن است دامن گیر بیمار شود.

.4 همچنین طولانی مدت شدن زخم بستر می تواند با خود بیماری های چون سرطان را به همراه داشته باشد. از جمله شایع ترین نوع سرطان در بیمارانی که از زخم فشاری رنج می برند می توان به سرطان پوست اشاره کرد.

 • راهکار های مناسب برای پیشگیری از زخم بستر

جمله پیشگیری بهتر از درمان است را حتما شنیده اید. این جلمه بسیار هوشمندانه بیان شده و مفهوم آن بسیار عمیق است. به این جمله اشاره کردیم تا این موضوع را برای شما بازگو کنیم. پیشگیری از ایجاد زخم بستر راحت تر و ساده تر از درمان آن است.

اگر بیماری دارید که توان حرکتی چندانی ندارد یا به واسطه ی تصادف یا افتادن از بلندی نمی تواند زیاد تحرک داشته باشد، می توانید با رعایت چند دستورالعمل ساده از ایجاد زخم بستر در آن جلوگیری کنید.

.1 تغییر وضعیت مستمر بیمارانی که در بستر استراحت می کنند یا روی ویلچر هستند اولین و مهم ترین نکته ای است که در پیشگیری از زخم بستر باید مد نظر داشته باشید. البته این تغییر وضعیت باید به دقت و به آرامی انجام شود تا پوست آسیبی نبیند.

.2 پوست بیمار خود را به صورت مرتب چک کنید تا از پاک بودن آن آگاه شوید. اجازه ندهید پوست بیمار آلوده باشد یا برای مدت زمان زیادی تحت فشار قرار بگیرد. لازم است هر چند وقت یک بار محلی از پوست که بیشترین فشار را تحمل می کند بشویید تا از تجمع باکتری ها جلوگیری شود.

 • درمان زخم بستر

شاید در سال های نه چندان دور درمان زخم بستر یا زخم فشاری دور از ذهن بود اما امروزه به لطف کلینیک های حرفه ای درمان زخم، این بیماری قابل درمان است و بیمارانی که این نوع زخم را دارند می توانند بعد از طی دوره ی درمان به زندگی عادی خود بازگردند.

کلینیک زخم دکتر امیر عزتی در تهران بیماران زیادی را که از زخم بستر رنج می بردند تحت نظر دارد و به درمان آن ها کمک می کند. نکته ای که در همین ابتدای کار باید بدانید این است که روند درمانی این بیماری بسته به میزان پیشروی متفاوت است.

گاهی می توان با مشاوره های تخصصی و راه کار های ساده در مراحل اولیه جلوی پیشروی بیماری را گرفت، گاهی هم لازم است تا درمان با استفاده دارو ها و روش های تخصصی انجام شود که توسط متخصصین در کلینیک زخم دکتر امیر عزتی به بیماران ارائه می شود.

درمان زخم بستر
درمان زخم بستر
 • مراحل درمان زخم بستر

در این بخش تمرکز ما بر روی مدت زمان و نوع درمانی است که باید به کارگیری شود. در نظر داشته باشید که اگر بیماری در مراحل اولیه باشد زمان کمتری برای درمان لازم دارد. اما اگر بیماری پیشرفته باشد درمان آن زمان بر است و باید صبر و تحمل زیادی به خرج دهید.

 • کاهش فشار

باید فشار از روی محل زخم بیمار برداشته شود. هر چه فشار کمتری به محل زخم وارد شود بهتر می توان به درمان آن پرداخت. سعی کنید به صورت مستمر هر 15 الی 20 دقیقه یک بار موقعیت بیمار را تغییر دهید تا فشار بیش از حد به محل زخم وارد نشود.

 • استفاده از لوازم مخصوص

استفاده از تشک و بالشت های طبی که توسط پزشک معالج توصیه می شود می تواند در روند بهبودی بیمار بسیار تاثیر گذار باشد. سعی کنید حتما این لوازم را تهیه کنید و خرید آن ها پشت گوش نیندازید.

 • عمل جراحی

بافت های آسیب دیده باید جدا شوند. این امر فقط و فقط با عمل جراحی امکان پذیر است و باید توسط پزشک معالج انجام شود.

 • پانسمان زخم

تمیز نگه داشتن محل زخم شاید یکی از مهم ترین بخش ها در درمان زخم بستر باشد. محل زخم باید همواره تمیز باشد تا از رشد باکتری ها و میکروب ها جلوگیری شود و روند درمان به درستی طی شود.

مراحل درمان زخم بستر
مراحل درمان زخم بستر
 • جمع بندی

و اما کلام آخر، زخم بستر بیماری نیست که در منزل و با مراقبت های غیر پزشکی بتوان آن را درمان کرد. باید زیر نظر متخصصین و پزشکانی که در این زمینه تخصص دارند، فرایند درمان پیش برود. پس اجازه ندهید که بیماری به مراحل حاد و خطرناک برسد تا به کلینیک های زخم مراجعه کنید.

کلینیک زخم دکتر امیر عزتی در کرج و تهران سالیان سال است که به درمان بیمارانی که از زخم بستر رنج می برد می پردازد و با کمک کادر خبره و پزشکان متعهد تا این لحظه نتایج موفق فروانی را در این حوزه به دست آورده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.