ریپورتاژ آگهی

چیلر

دستگاه ساختمانی

۷ دی ۱۴۰۰ 16 بازدید
ریپورتاژ آگهی
خرید چیلر

چیلر

در حقیقت دستگاه های چیلر ، به عنوان عضو اصلی  انواع سیستم تهویه مورد استفاده ساختمان ها و مراکز صنعتی، تجاری، اداری هستند. چیلر ها از زمان های گذشته تا کنون در منازل و سایر اماکن اداری و تجاری و صنعتی مختلف جهت ایجاد تهویه مناسب هوا مورد استفاده قرار گرفته اند. مولتی رایان یکی از بهترین شرکت ها در ارئه خدمات چیلر می باشد.

چیلر چیست؟

چیلر یا سردکن معادل فارسی واژه لاتین  Chiller است که در فارسی هم رواج دارد. این دستگاه باعث می‌ شود تا حرارت از یک مایع که به طور معمول همان آب است، گرفته شود. حال، این مایع در صنایع و برای خنک کردن دستگاه ها مثل هوا ساز ها استفاده می شود. برای خزید چیلر و اطلاع از نوع چیلر مناسب برای فضای مورد نظرتان با پشتیبانی ما در سایت مولتی رایان در تماس باشید.

چیلر
چیلر

انواع چیلر ها

به طور کلی می ‌توان چیلر ها را  به دو دسته چیلر های تراکمی و چیلر های جذبی تقسیم کنیم.

البته شکل دیگری از تقسیم بندی براساس روش خنک شده ماده وجود دارد که در این تقسیم بندی، سه نوع آب خنک، هوا خنک و تبخیری جای می گیرند.

چیلر های تراکمی

مکانیزم عمل در چیلر های تراکمی به این شکل است که گاز بوسیله قسمتی از چیلر که کمپرسور یا متراکم کننده نام دارد، متراکم می‌ شود.  بدیهی است که این امر باعث می شود فشار آن زیاد شود. مولتی رایان نماینده فروش چیلر در کرج می باشد که شما با برقراری تماس با پشتیبان ها در این باره می توانید اطلاعات بیشتری را دریافت کنید.

 بعد از آن این گاز متراکم شده سپس وارد یک کندانسور می شود که بوسیله هوای اطراف یا آب دمای آن کاهش یافته و خنک می شود. این کار باعث تبدیل شدن گاز متراکم به یک مایع می شود. این مایع حین عبور  از لوله های موئین موجود در مسیر کاهش فشار ناگهانی و آنی را تجربه کرده و در نهایت وارد یک محیطی می شود که خنک کننده یا اپراتور نامیده می شود.

چیلر
چیلر

خنک کننده (اپراتور دستگاه چیلر)

مایعی که اکنون وارد این محفظه شده است چون تحت تاثیر کاهش فشار ناگهانی قرار گرفته است، تبخیر شده است. نتیجه این تبخیر آن است که مایع سرد کننده با گرفتن گرما ی محیط خود، دما ی فضا ی خنک کننده را کاهش می دهد. بعد از تبخیر این گاز مجددا به کمپرسور انتقال داده می شود و این روند به صورت مداوم و زنجیره وار تکرار می شود.

کندانسور

اگه بخار به سرعت از مسیر عبور کند باعث می شود که هوای کندانسور مکیده شود. مکانیزم ایجاد خلاء در کندانسور به این شکل است که بخار به آب تبدیل می شود و کاهش حجم بخاطر نسبت به آب را داریم. کنداکسور یکی از اجزای مهم چیلر ها به شمار می رود و به هیچ عنوان نباید از کنداکسور های تقلبی استفاده کرد، برای اطمینان از خرید چیلر های اصلی به سایت مولتی رایان مراجعه نمایید.

چیلر تراکمی هواخنک

این چیلر یکی از انواع چیلر هایی هستند که مطابق با چرخه تبرید تراکمی کار می‌ کنند. در این چیلر ها عمل خنک ‌سازی کندانسور از طریق عبور کردن هوا ی اجباری از روی کویل انجام می‌ پذیرد و دقیقا به همین دلیل است که به این نام شناخته می شوند.

کاربر دستگاه های چیلر تراکمی هوا خنک

مهم ترین کاربردی که این دستگاه های خنک کننده دارند و می توان به آن اشاره کرد، ایجاد تهویه مناسب و مطبوع در انواع ساختمان ها، اعم از ساختمان های اداری، تجاری، صنعتی و حتی مسکونی می باشد.

همچنین برخی از صنایع که در فرایند های تولیدی خود به هر نحوی نیازمند خنک سازی هستند، از این دستگاه ها استفاده می کنند.

کاربرد چیلر
کاربرد چیلر

کنترل‌ کننده‌ های فشار در چیلر تراکمی کدام اند؟

کنترل فشار بالا و پایین

عملکرد این وسیله برای کنترل فشار دستگاه است به این نحو که، دو لوله موئین در دستگاه دیده می شوند که باعث اتصال لوله LP  به قسمت مکش کمپرسور و اتصال لوله HP به قسمت فشار بالا می شوند.

اهمیت کنترل فشار مکش در چیلر کمپرسور

یک نکته مهم در در سیستم چیلر کمپرسور وجود دارد و آن است که این سیستم حتما باید با فشار مکش و دهش معینی کار کند. حال اگر این فشار کمتر یا بیشتر شود چه اتفافی می افتد؟ هرگاه میزان فشار از حد معینی کمتر یا بیشتر شود، کنترل بطور اتوماتیک عمل کرده و باعث می شود که دستگاه خاموش شود. البته به یاد داشته باشید که می توان کنترل فشار بالا و پایین را تنظیم کرد. برای تنظیم فشار چیلر مورد استفاده تان می توانید از پشتیبانی ما در سایت مولتی رایان کمک بگیرید.

میزان فشار در چیلر های تراکمی چقدر است؟

معمولا در چیلر تراکمی با کندانسور آبی فشار پایین را روی ۳۰  psi  تنظیم می کنند، درحالی که  فشار بالا را روی ps i ۲۲۰  قرار می گیرد، همچنین برای کندانسور هوایی فشار پایین را روی ۴۰ درنظر می گیرند و فشار بالا را روی ۲۵۰ psi  می‌ توان تنظیم  کرد

هنگام قطع کمپرسور براثر فشار بالا و پایین باید چه کرد؟

توجه کنید که اگر علت قطع کمپرسور ناشی از فشار بالا باشد، حتما  باید از طریق سیستم عیب یابی انجام شود بعد کلید راه اندازی مجدد فشرده شود. اما در سوی  مقابل اگر قطع دستگاه بخاطر پایین بودن فشار باشد، دستگاه بعد از افزایش فشار مجددا روشن می شود.

انواع  چیلر جذبی شامل موارد زیر هستند که هریک زیر مجموعه مجزا دارند:

۱- گروه تک اثره (Single effect)

۱-۱ چیلر های تک اثره با تغذیه بخار

۱-۲ تک اثره با تغذیه آب داغ (دمای آن بالای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می باشد )

۱-۳ تک اثره با تغذیه آب گرم (دمای آن زیر۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می باشد)

از نظرکاری کاملا شبیه به هم هستند و دارای مولد های حرارتی هستند.

۲- گروه دو اثره (Double effect)

که خود به دو دسته تقسیم می شوند:

۲-۱ دو اثره با تغذیه بخار

۲-۲ دو اثره با شعله مستقیم

  این نوع از  چیلر ها جدید تر هستند و از خانواده چیلر های جذبی می باشند و نسبت به چیلر های جذبی تک اثره از سیکل تبرید کامل تری و پیشرفته تری بر خور دار هستند.

کدام چیلر برای شما مناسب تر است؟

امروز دستگاه های چیلر هم مانند سایر لوازم و دستگاه های صنعتی از تنوع زیادی بر خور دار هستند. چیلر ها در ظرفیت های مختلفی عرضه می شوند. از انواع کوچک تر که محلی و قابل حمل هستند تا انواع بزرگ تر که به طور مرکزی طراحی و تولید شده و برای خنک سازی در مقیاس های وسیع تر استفاده می شوند. همچنین شما برای این که انتخاب بهتر و خرید بهتری داشته باشید می توانید با پشتیبانی سایت مولتی رایان در تماس باشید.

اهمیت سرویس دستگاه چیلر

دقت کنید که باید هر ساله زمانی را برای سرویس کردن و بررسی ادواری دستگاه های چیلری که استفاده می کنید, صرف کنید تا احتمال خراب شدن آن ها به حداقل برسد و حتی در صورت خرابی با یک تعمیر جزئی کارایی دستگاه به حالت سابق باز گردد. اگر در این موردی کوتاهی کنید, شک نکنید که استفاده نادرست از دستگاه و عدم سرویس دوره ای در نهایت منجر به این می شود که دستگاه تان به تعمیر نیاز پیدا کند، چیزی که علاوه بر صرف زمان طولانی تر، هزینه های بیشتری را به شما متحمل خواهد کرد.

کمک از یک کارشناس خبره برای تعمیر

برای تعمیر و سرویس دستگاه چیلر، حتما از یک کارشناس خبره که به ساختمان و عملکرد مکانیکال و الکتریکال چیلر ها آگاه است، کمک بگیرید، چرا که تعمیر و سرویس چیلر به صورت غیر اصولی و توسط فرد کار نا بلد نه تنها برای دستگاه سودی ندارد، بلکه باعث آسیب به دستگاه و زبان مالی برای شما می شود. شرکت مولتی رایان در این زمینه حرفه ای ترین تیم تعمیراتی را تشکیل داده برای ارتباط بیشتر با سایت مولتی رایان در ارتباط باشی.

مشکلات احتمالی که ممکن است برای دستگاه چیلر اتفاق بیفتد:

_ مشاهده حالت برفک روی کمپرسور

_ عدم استارت خوردن دستگاه کمپرسور

_ مشکل اتصالی و قطع و وصل  برق دستگاه

_ کاهش کارایی دستگاه در زمینه ایجاد سرمایش برای ساختمان

_ کارکردن مداوم و همیشگی کمپرسور دستگاه چیلر

سرویس سیستم چیلر

دستگاه چیلر نیز مانند سایر دستگاه های صنعتی طبق یک برنامه زمانی خاص نیازمند بررسی و سرویس می باشد. اما مواردی که باید به آن ها توجه کرد عبارت اند :

1- کنترل نمودن دمای خروجی دستگاه چیلر : این کنترل دما می تواند از طریق یک دما سنج دیجیتال و از داخل کابین دستگاه چیلر صنعتی باشد و دما باید اولا در یک محدوده مشخصی باقی بماند و ثانیا بتواند کابین دستگاه چیلر را خنک کند.

2- کنترل کردن دمای خروجی از کندانسور دستگاه چیلر: بجز مواقعی که دستگاه اتومات کرده، در سایر زمان ها دما ی خروجی از کندانسور دستگاه چیلر باید همیشه  گرم باشد .

3- تمیز کردن و پاک سازی همه فیلتر های موجود در دستگاه چیلر: بصورت ادواری و هر دو ماه یا هر سه ماه یک بار فیلتر های دستگاه نیازمند شست و شو و تمیز کاری هستند.

4- کنترل نمودن لوله های رفت و برگشتی گاز دستگاه های چیلر: دقت کنید که هنگام بررسی این لوله ها، از نظر ظاهری نباید هیچ گونه برفک زدگی روی آن ها مشاهده شود.

عیوب دستگاه های کندانسور و اواپراتور چیلر و تعمیر آن ها

آسیب­ وارده به چیلر ها در اواپراتور و کندانسور اغلب همان نشتی های داخلی هستند که ناشی از در جریان بودن آب در کندانسور و اپراتور است .

نکته دیگری که در مورد کندانسور ها باید به آن  توجه داشت این است که به دلیل انجام  اسید شویی های غیر اصولی، لوله مسی دچار خوردگی شده که در دراز مدت باعث کاهش ضخامت لوله و نهایتا منجر به سوراخ شدگی و نشتی در لوله ها می شود. اما در اواپراتور ها داستان جور دیگری است و نشتی ها به دلیل کم شدن دبی عبوری از اواپراتور دستگاه  است  که یخ زدگی آب را به دنبال دارد و منجر به آسیب فیزیکی به لوله ها، تغییر شکل و نهایتا نشتی لوله ها می شود که باید به ناچار لوله ها را عوض کرد. شما در هنگام بروز هر گونه مشکلی می توانید با همکاران ما در مولتی رایان تماس بگیرید.

خدمات تعمیر چیلر  شامل چه مواردی می شود؟

تعمیرات چیلر به صورت حرفه ای در کرج توسط شرکت مولتی رایان انجام می شود که موارد زیر جزئی از این خدمات می باشد.

-عیب یابی نواقص برقی و مکانیکی تجهیزات به کار رفته در چیلر ها

_ شارژ کردن گاز دستگاه چیلر

_ درصورت وجود هرگونه نشت مایع، یافتن منشأ آن و رطوبت گیری تجهیزات دستگاه چیلر

_ کنترل دستگاه از نظر  نشت گاز و رفع و جلوگیری از هرگونه نشتی گاز

_ سرویس و شستشوی همه لوله های بکار رفته در داخل دستگاه چیلر

_ تمیز کردن و پاک کردن فیلتر هایی که در دستگاه چیلر وجود دارد

_عوض نمودن فیلتر و روغن کمپرسور دستگاه چیلر

_ از بین بردن رسوب موجود در کندانسور و شست و شوی آن با اسید

مطالب دیگر را میتوانید در سایت رپورتاژ مشاهده بفرمایید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *