ریپورتاژ آگهی

درمان پای دیابتی

وبلاگ

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 10 بازدید
ریپورتاژ آگهی
درمان پای دیابتی

درمان پای دیابتی

در این مقاله می خواهیم به بحث درمان پای دیابتی بپردازیم. بیماری که در افراد مبتلا به دیابت شایع است و عدم توجه به آن و مراقبت صحیح می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به بیمار و خانواده ی او وارد کند.

در این مقاله این مطالب را می خوانید.

 1. زخم دیابتی
 2. زخم پای دیابتی چیست؟
 3. چه فاکتور هایی در بروز زخم پای دیابتی تاثیر گذار هستند؟
 4. نشانه های زخم پای دیابتی
 5. راه های پیشگیری از زخم پای دیابتی
 6. درمان پای دیابتی

دلیل این که امروز تیم کلینیک زخم دکتر عزتی به نگارش مقاله ی درمان پای دیابتی پرداخته، شایع بودن آن در میان بیمارانی است که به دیابت مبتلا هستند. به طور متوسط از هر 10 نفری که به دیابت مبتلا هستند، 1 الی 2 نفر به زخم پای دیابتی مبتلا می شوند.

البته باید بدانید که زخم پای دیابتی ممکن است برای هر فردی که به دیابت مبتلا هست به وجود بیاید، به همین دلیل در این مقاله سعی داریم تا با ارائه مجموعه ای از آموزش ها به پیشگیری و کمک به درمان زخم پای این دست از افراد بپردازیم.

زخم دیابتی

پیش از آن که به بحث درمان زخم پای دیابتی بپردازیم بد نیست تعریفی از دیابت داشته باشیم تا در ادامه ی مقاله دچار سردرگمی نشویم. دیابت بیماریی است که در سیستم تبدیل قند به انرژی بدن اختلال ایجاد می کند و باعث افزایش سطح قند خون در بدن می شود.

به همین دلیل است که سعی می شود با تزریق انسولین نظم را به این چرخه بازگرداند. انسولین به تبدیل قند به انرژی در بدن کمک می کند و در کاهش سطح قند خون و ثابت نگه داشتن آن موثر است. حالا که تعریف واحدی از بیماری دیابت داریم می توانیم به بحث زخم پای دیابتی و روش های درمان آن بپردازیم.

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی هم مانند هر زخم دیگر شکل می گیرد. ممکن است به دلیل افتادن از بلندی، تاول و یا بریدگی ظاهر شود. اما مانند سایر زخم ها روند نرمال و طبیعی درمان را طی نمی کند و به مراقبت و حساسیت بیشتری برای درمان نیاز دارد.

دلیل این مهم گردش خون ضعیف در بدن افراد مبتلا به دیابت است. افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند و گردش خون مناسبی دارند طی چند روز یا نهایتا یک هفته درمان می شوند و زخم به طور کامل بسته می شود اثری از آن باقی نمی ماند.

اما افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و گردش خون ضعیفی دارند، زخم به جای این که بهبود پیدا کند، عفونت می کند و روز به روز لایه های بیشتری از پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر به آن رسیدگی نشود می تواند به استخوان و بافت های آن نیز آسیب بزند.

زخم پای دیابتی چیست؟
زخم پای دیابتی چیست؟

چه فاکتور هایی در بروز زخم پای دیابتی تاثیر گذار هستند؟

دلایل متعددی ممکن است افراد مبتلا به دیابت را در معرض زخم پای دیابتی قرار دهد. از جمله بارز ترین این دلایل عبارتند از:

 • مصرف سیگار

سیگار کشیدن به خودی خود مضر است و نه تنها به فردی که آن را استعمال می کند، بلکه به اطرافیان او هم آسیب وارد می کند. حال اگر فردی که سیگار می کشد مبتلا به دیابت باشد وضعیت پیچیده تر می شود. چرا که سیگار کشیدن می تواند فرد بیمار را بیشتر در معرض زخم پای دیابتی قرار دهد.

 • چاقی

یکی دیگر از فاکتور هایی که می تواند منجر به ایجاد زخم پای دیابتی شود، چاقی است. افراد چاق بیشتر در خطر ابتلا به زخم پای دیابتی هستند و باید مراقبت بیشتری داشته باشند. لازم است این دست از افراد با مشورت پزشک و پیاده روی و کنتزل خورد و خوراک کمی وزن خود را کاهش دهند تا خطر ابتلا به زخم پای دیابتی را کمتر کنند.

 • عدم استفاده از انسولین

قند خون باید توسط انسولین کنترل شود، در غیر این صورت می تواند منجر به ایجاد زخم پای دیابتی شود. فراموش نکنید که انسولین را طبق دستور پزشک خود و به موقع مصرف کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.

 • رعایت نکردن بهداشت پا

حفظ بهداشت پا ها برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند اهمیت فراوانی دارد. در طول روز لازم است وضعیت پا ها چندین بار چک شود تا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل شود. مناسب است از جوراب های سفید و نخی استفاده کنید تا در صورت ایجاد زخم یا بریدگی سریعا متوجه آن شوید و برای رفع آن اقدام کنید.

مراحل شیوع زخم دیابتی
مراحل شیوع زخم دیابتی

نشانه های زخم پای دیابتی

برای درمان پای دیابتی ابتدا لازم است نشانه های آن را بشناسیم. به عبارت دیگر باید بدانیم که زخم پای دیابتی خود را با چه نشانه هایی نمایان می کند تا بتوانیم با آن ها مقابله کنیم. در ادامه نشانه هایی را برای شما بازگو می کنیم که طبق تجربه و در سال ها امداد رسانی به بیماران در کلینیک زخم دکتر امیر عزتی با آن مواجه شدیم.

 1. اولین نشانه های بروز زخم پای زیابتی تورم و قرمز رنگ شدن پا ها است. این علائم خود را در کنار بوی بد پا نمایان می کنند که به محض رویت چنین علائمی در افرادی مبتلا به دیابت باید وضیعت پا ها بررسی و به پزشک معالج مراجعه کرد.
 2. ترشحات چرکی یکی دیگر از نشانه های ایجاد زخم پای دیابتی است. مناسب است مبتلایان به دیابت از جوراب های نخی و سفید رنگ استفاده کنند تا به محض ایجاد مشکل برای پا متوجه آن شوند و بتوانند از گسترش آن جلوگیری کنند.
نشانه های زخم پای دیابتی
نشانه های زخم پای دیابتی

راه های پیشگیری از ایجاد زخم پای دیابتی

از جمله روش هایی که در کلینیک زخم دکتر امیر عزتی کرج و تهران برای پیشگیری از بروز زخم پای دیابتی به بیماران توصیه می شود، شستشوی مداوم پا ها، پوشیدن کفش مناسب و طبی، پا برهنه راه نرفتن، بررسی وضعیت داخلی کفش قبل از پوشیدن برای پیشگیری از آسیب، کوتاهی ناخن ها، خشک نگه داشتن پوست بعد از هر بار شستشو و ضد عفونی کردن پوست است.

درمان پای دیابتی

با مفهوم زخم دیابتی آشنا شدیم، نشانه های آن را شناختیم و راه های پیشگیری از آن را تا حدی بیان کردیم. اکنون زمان به معرفی و بررسی راه های درمان پای دیابتی است. در این بخش می خواهیم شما را با روش های درمانی که پزشکان در کلینیک دکتر عزتی، بهترین مرکز درمان زخم پای دیابتی استفاده می کنند آشنا کنیم.

 • اوزون تراپی

اوزون تراپی یکی از روش های درمانی نسبتا جدید است که برای درمان پای دیابتی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش برای درمان پای دیابتی، محلولی ازون دار ( به شکل گاز یا مایع ) با استفاده از مواد خوراکی یا تزریق و یا به وسیله پوست وارد بدن می کنند. محلول ازون دار نا پایدار است و بعد از ورود به بدن به اکسیژن تبدیل می شود و شروع به ترمیم بافت های آسیب دیده می کند.

 • لایت تراپی

لایت تراپی که در زبان خودمان به درمان با استفاده از نور شناخته می شود، روش دیگری برای درمان پای دیابتی است. در این روش با استفاده از دستگاه های خاص، نور با طول موجی مشخص به پا تابیده می شود که می تواند به بازسازی بافت های از بین رفته کمک کند.

 • PRP

پی آر پی مخفف عبارت پلاسمای غنی شده از پلاکت است که برای درمانی پای دیابتی می تواند راه کاری موثر باشد. در این روش باید از بیماری مقدار خون گرفته شود و در کیت های پی آر پی ریخته شود. سپس این کیت ها را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می دهند تا فرایند جدا سازی سلول های خونی انجام شود. در ادامه پلاکت هایی که در کیت ها قرار دارند به بدن بیمار برای درمان پای دیابتی تزریق می شوند.

 • وکیوم تراپی

یکی دیگر از روش هایی که می تواند برای درمان پای دیابتی مورد استفاده قرار بگیرد وکیوم تراپی است. در این روش فشار منفی به محل زخم وارد می شود تا جریان خون افزایش پیدا کند و ترشحات از محل زخم جدا شود. طبق نظر پزشک فشار منفی می تواند به صورت متناوب یا پیوسته به پای بیمار اعمال شود.

 • ماگوت تراپی

ماگوت تراپی یکی از روش های جالب درمان پای دیابتی است که شاید کمتر در رابطه با آن شنیده باشید. در این روش از نوعی مگس یا لارو که در محیط آزمایشگاهی پرورش داده می شود برای درمان پای دیابتی و ترمیم زخم استفاده می شود.

در این روش مگس یا لارو با کمک ترشحات خود بافت های از بین رفته و فاسد را در محل زخم از بین می برد و تلاش می کند تا روند درمان پای دیابتی سریع تر و موثر تر باشد. البته یک نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این روش فعلا به صورت فراگیر انجام نمی شود و استفاده از آن محدود به چند کشور است.

درمان پای دیابتی
درمان پای دیابتی
جمع بندی

درمان پای دیابتی نیاز به تخصص و تجربه دارد و بیماران نباید آن را سرسری بگیرند و در منزل به درمان آن بپردازند. کلینیک زخم دکتر امیر عزتی در تهران و کرج سالیان درازی است که به کمک بیمارانی که از زخم پای دیابتی رنج می برند می پردازد و نتایج موفقی را در این زمینه به دست آورده است.

درمان پای دیابتی نیاز به صبر و تحمل دارد و ممکن است بین چند هفته تا چند ماه به طول بینجامد. بنابراین بیماران و خانواده ها نباید از درمان نا امید شوند و روند درمان را نصفه رها کنند یا به آن بی توجهی کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.