Connect with us

پزشکی

زخم پای دیابت

Published

on

زخم پای دیابت

زخم پای دیابت

دیابت چیست؟

دیابت نوعی بیماری است که در آن بدن فرد مبتلا دیگر نمیتواند قند مصرفی را مصرف کند
به عبارت دیگر پانکرانس قادر به تولید انسولین نیست و یا سلول‌های گیرنده انسولین در سلول‌های بدن توانایی جذب انسولین را ندارند

دیابت دو نوع دارد:

1- دیابت نوع اول: این بیماری برای سنین کودکی و نوجوانی میباشد به دیابت شیرین یا دیابت وابسته به انسولین معروف است. در این بیماری پانکراس فرد توانایی تولید انسولین را ندارد. بنابراین این افراد باید انسولین تزریق کنند تا بتوانتد میزان قند خون خود را کنترل کنند. علت این نوع دیابت وراثتی و ژنتیکی است.

2- دیابت نوع دوم: معمولا این بیماری را افراد بالای 30 تا 40 سال مبتلا میشوند این دیابت می‌تواند در اثر زمینه‌های ارثی و یا محیطی به وجود آید. وقتی که  افراد نزدیک خانواده به دیابت مبتلا میشوند احتمال ابتلا به دیابت در فرزندان و دیگر افراد نزدیک نیز افزایش پیدا میکندالبته دیابت می‌تواند دلایل محیطی نیز داشته باشد مثلا افراد چاق هستد وبا افرادی که رژیم غذایی مناسبی ندارند و همچنین افراد الکلی به  احتمال بیشتر به دیابت مبتلا میشوند

زخم پای دیابت

زخم پای دیابت

علایم دیابت

علایم عمومی افراد مبتلا به دیابت :

تکرر ادرار

گرسنگی مداوم

احساس تشنگی

میل زیاد به غذا

تار دیدن

کاهش وزن دردیابت نوع اول

احساس خستگی

مورمور شدن دست ها و  انگشت در دیابت نوع دوم

همچنین بند نیامدن خون در خونریزی

بسیاری از افرادی که مبتلا میشوند نمی‌دانند بیمار هستند و در با یک حادثه متوجه بیماری خود می‌شوند

به عنوان مثال:

فرد مبتلا پس از خوردن صبحانه که دارای میزان قابل توجهی قند و مواد شیرین میباشد ممکن است در اثر افزایس قند خون بیهوش شودکه بسیار خطرناک است. افزایش و کاهش گلوکز خون مهمترین عامل فیزیولوژیک تنظیم کننده ترشح انسولین در خون است. غلظت گلوکز خون در حالت ناشتا بین 80 تا 100 میلی گرم درصد باید باشد و این مقدار غلظتی است که افزایش آن باعث تحریک ترشح انسولین شود. بیشترین تاثیر متحرک گلوکز زمانی اتفاق میافتد  که غلظت آن در خون به 300 تا 500 میلی گرم درصد برسد.

زخم پای دیابت

زخم پای دیابت

چگونه از زخم پای دیابت جلوگیری کنیم ؟

پای دیابتی به هرنوع آسیب که در نتیجه مستقیم دیابت یا همچنین عوارض آن در پای بیمار به وجود می آید گفته میشود. به وجود آمدن آسیب‌های دیابتی مختلف در پا سندرم پای دیابتی نامیده میشود . مشکلاتی ناشی از اختلالات اعصاب محیطی و کم شدن جریان خون اندام برای پای افراد مبتلا به دیابت ایجاد میشود که دیابت مسبب آن است.

کف پا دورترین قسمت بدن از قلب میباشد بنابراین نسبت به دیگر بافت های بدن خون کمتری دریافت می کند.به همین دلیل که در هوای سرد جزو اولین جاهایی از اندام میباشد که سرد می شود پا است همچنین یکی از محل هایی  که برای زخم پای دیابت شایع میباشد در زیر شست است.

اختلالات بینایی هم که از عوارض دیابت میباشد که می تواند به وجود آمدن این عارضه کمک کند. دید کم موجب میشود بیمار نتواند بخوبی جلوی پای خود را ببیند و پا را در وضعیت های نامناسب قرار میدهد که این موضوع احتمال آسیب دیدن پا را بیشتر می کند.

چگونه از بروز زخم پا دیابت جلوگیری نمابیم؟

1- هر روز و همیشه پاهای خود را بررسی کنید. هرگونه پینه، تاول،خراش یا قرمزی در پای خود مشاهده نمودید فورا برای درمان آن اقدام کنید بیماران دیابتی باید از پوشیدن صندل، کفش جلوباز، کفش تنگ و کفش پاشنه بلند به شدت خودداری کنند.

2- به پوست خود بسیار توجه نموده.

3- پاهای خود را نرم نگهداری کرده. به پاهای خود کرم مرطوب کننده بزنید تا نرم بمانند. اما بین انگشتان پای خود را کرم نزنیدد، زیرا مرطوب شدن و بودن بین انگشتان پا باعث عفونت ها قارچ پا می شود.

4- جوراب مناسبی به پا کنید. پوشیدن جوراب نخی مناسب میباشد زیرا عرق پاها را میگیرد. جوراب های پلاستیکی نپوشید. همچنین دقت کنید جوراب شما درز دوخت نداشته باشد تا به پا فشار نیاورد.

* به هیچ عنوان پاهای سرد را  به طور مستقیم در معرض گرمای بخاری و وسایل گرم کننده قرار ندهید    بهترین حرکت برای گرم شدن پاهایتان پوشیدن جوراب ضخیم میباشد

5- کفش مناسب بپوشید. پوشیدن کفش  اندازه و همچنین مناسب برای پا از به وجود آمدن تاول در پاها جلوگیری می نماید. پوشیدن کفش جلوبسته از زخم شدن و آسیب به انگشتان پا جلوگیری می نماید.

حتی در خانه نیز صندل جلو بسته بپوشید اما هر چند مدت یک بار پاهای خود را از صندل خارج کنید تا هوا بخورند و عرق نکنند. از پوشیدن کفش‌های جلوباز، صندل، دمپایی و کفش‌های راحتی دارای زایده های بین انگشتی خودداری نمایید.

به جهت اینکه پاهای شما درساعات بعدازظهر کمی متورم میشوند برای خرید کفش عصرها اقدام کنید. چون احتمال دارد کفشی را که صبح خریداری کرده اید در ساعات عصر کمی تنگ تر باشد برایتان.زمان خرید کفش جدید نیز حتما هر دو پا خود را در حالت ایستاده امتحان کنید.

. از آویزان بودن پاها در مدت زمان طولانی بپرهیزید. به عنوان مثال زمان سوار شدن به خودرو،قطار،هواپیماو … سعی کنید بعد از هر ساعت به مدت 10 دقیقه قدم بزنید وعضلات ساق هایتان را حرکت دهید اینکار را باحرکات انقباضی انجام دهید

6- هروقت و هرروز کفش های خود را بررسی نمایید. بیماران دیابتی ممکن است روی سنگریزه و یا هر جسم کوچک دیگری راه بروند و پاهای خودرا زخم کنند چون افراد دیابتی دچار بی حسی پاها میشوندو متوجه وجود سنگریزهه نمیشوند
بنابراین هر روز باید داخل کفش خود را مشاهده کنید همچنین نگاه کنید که هیچ نوع پارگی یا قسمت سفت و نامناسبی در داخل کفش شما نباش تا پای شما راخم کند.

7- هر روز و مرتب پاهای خود را بشویید. بعد از شستشوی  آنهارا به طور کامل خشک کنید، مخصوصا بین انگشتان پایتان را

8- پینه به وجود آمده در پا را صاف کنید. بعد از حمام کردن یا شستن پاها با استفاده از سوهان یا سنگ پا به آرامی روی پینه پا بکشید و آن را صاف کنید.  هیچ وقت با ناخن گیر و یا قیچی پینه را نبرید.

زخم پای دیابت

زخم پای دیابت

بهترین کلینیک درمان زخم پای دیابت در تهران

در مرکز درمان زخم پای دیابت تهران، یک تیم تشکیل شده از چند رشته اعم از:

متخصص زخم

دمانگر زخم

پرستار زخم

در متخصص زخم های عفونی

کلیه رشته ها با تخصص و مهارت بالا هستند همچنین با هدف مدیریت جامع زخم و بهبودی کامل انواع زخم ها مانند:

درمان زخم بستر

زخم پای دیابت

زخم دیابتی

زخم سوختگی

زخم تروما

زخم عفونی

و ….

درحال کار هستند.

برنامه سازمان کلنیک زخم پای دیابت در تهران ارائه نوین روش‌های درمان زخم با کیفیت بالا در زمان کم به بیماران مبتلایی که زخمشان به درمان سنتی پاسخ نداده است میباشد.

خدمات درمانی زخم پای دیابت در تهران

بعضی از درمان های نوین و پیشرفته ی مرکز زخم پای دیابت تهران جهت بهبود حال بیماران عزیز در سریع ترین زمان ارائه میشود شامل موارد زیر میباشد:

درمان زخم با فشار منفی {وکیوم تراپی}

اوزون تراپی

لارو درمانی {ماگوت تراپی}

افزایش دادن اکسیژن خون با حضور بیمار در اتاقی با صد در صد اکسیژن بالاتر از فشار طبیعی اتمسفر {اکسیژن تراپی}

لیزر تراپی

نوردرمانی {لایت تراپی}

درمان P.R.P

زخم پای دیابت

زخم پای دیابت

درمان های ویژه کلینیک زخم پای دیابت تهران:

مطالعات عروقی

آسیب شناسی

کشت بافت

پیوند پوست

جراحی

و….

حرف آخر

بهترین کلینیک زخم پای دیابت تهران دکتر امیر عزتی است که با داشتن کادر مجرب و حرفه ای در تمام طول درمان در کنار شما هستند. کلینیک دکتر امیر عزتی درمان و بهبودی شمارا در کمترین زمان تضمین میکند.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پزشکی

پای دیابتی

Published

on

پای دیابتی

پای دیابتی

دیابت به چه معناست؟

دیابت شکلی از بیماری میباشد که در آن بدن افراد مبتلا شده دیگر نمی تواند قند استفاده شده را مصرف کند نوعی بیماری میباشد که بدن فرد مبتلا شده نمی تواند قند خون را استفاده کند یا به نوعی دیگری بخواهیم توضیح دهیم به این معنی است که پانکراس نمیتواند انسولین تولید نماید یا اگرهم تولید بشود سلول های گیرنده آن توانایی جذب سلول های خود بدن را ندارد

افزایش یافتن و کاهش یافتن گلوکز خون مهم ترین عامل فیزیولوژیک تنظیم کننده ترشح انسولین در خون میباشد. غلظت گلوکز خون در حالت ناشتا بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلی گرم درصد باید باشد و این مقدار غلظتی میباشد که افزایش یافتن آن موجب تحریک ترشح انسولین شود.

بیش ترین اثرگذاری متحرک گلوکز زمانی اتفاق می افتد که غلظت آن در خون به ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم درصد برسد تعداد زیادی از افرادی که مبتلا می شوند نمیدانند بیمار هستند و در با یک حادثه متوجه بیماری خود میشوند
به عنوان مثال:
فرد مبتلا شده پس از خوردن صبحانه که دارای مقدار قابل توجهی قند و مواد شیرین می باشد ممکن میباشد در اثر افزایس قند خون بیهوش شودکه به شدت خطرناک میباشد.

پای دیابتی به هرشکل آسیب که مسبب مستقیم آن دیابت یا همچنین عوارض آن در پای بیمار به وجود بیاید گفته می شود. ایجاد شدن آسیبهای دیابتی متفاوت در پا سندرم پای دیابتی نامیده میشود.مشکلاتی به دلیل اختلالات اعصاب محیطی و کاهش یافتن جریان خون اندام برای پای افراد مبتلا شده به دیابت ایجاد می شود که دیابت مسبب آن است. کف پا با فاصله ترین قسمت بدن از قلب است در نتیجه نسبت به دیگر بافت های بدن خون به مقدار کمی دریافت میکند.

به همین علت که در هوای سرد پا جزو اولین جاهایی از اندام میباشد که سرد میشودهمچنین یکی از محل هایی  که برای زخم پای دیابتی شایع میباشد در زیر شست است. اختلالات بینایی هم که از عوارض دیابت است که میتواند به وجود آمدن این عارضه کمک نماید دید کم سبب میشود بیمار نتواند به خوبی جلوی پای خود را ببیند و پا را در وضعیت های خطرناک قرار میدهد که این موضوع احتمال آسیب دیدن پا را بیشتر مینماید

پای دیابتی

پای دیابتی

درمان پای دیابتی

همه ما وقتی کلمه دیابت را میشنویم چیزی که به خاطرمان میرسد استفاده زیاد از قند و شیرینی میباشد که سبب بیماری دیابت میشود

 انواع دیابت:

اگر نیازمند تقسیم دیابت باشیم آن را میتوانیم به دو نوع تقسیم نماییم.

1_دیابت نوع اول
در این نوع دیابت  به انسولین نیاز است و شیوع ان بسیار کم است و به دلیل اختلالات ژنتیکی به وجود میاید . کسانی که بیشتر به این نوع مبتلا میشوند کودکان و جوانان میباشند

2_دیابت نوع دوم
این دیابت بیش تر در بزرگسالان  به وجود میاید و به دلایل مختلف ایجاد میشود برای مثال

پرخوری

اضافه وزن

بی تحرکی

تغذیه غیر مناسب:که بیش تر در نوجوانان و جوانان افزایش میابد

یک نوع دیابت نیز وجود دارد که به آن دیابت بارداری گفته می شود که خانم حامله به طور ناگهانی با افزایش یافتن قند خون مواجه می شود . با اینکه پس از زایمان این علایم بهبود پیدا میکند اما نکته ای که نباید فراموش کرد این می باشد که ممکن میباشد در آینده مبتلا به دیابت نوع دوم شوند

پای دیابتی

پای دیابتی

دیابت در خانمها:

دیابت در خانمها عوارض و علائم مختلفی در مقایسه با دیابت در مردان را دارا میباشند

برای نمونه حمله قلبی در زنان که به دیابت مبتلا میباشند چهار برابر زنان سالم است

با توجه به اینکه حمله قلبی در مردان دو برابر است.

عوارض بارز دیابت در خانمها

۱_عفونت هایی در مجاری ادراری

۲_تحول در سیکل های دوره ایی

۳_تغییر یا حتی کم شدن میل جنسی

۴_جلوگیری از بارداری

علایم دیابت در خانها بیشتر از ۴۵سال:

۱=تشنگی

۲=خستگی های فراوان

۳=تار شدن دید

۴=تکرر ادرار

۵=کم شدن وزن به طور ناخواسته

علایم دیابت در هرشخصی مختلف است ممکن میباشد برخی افراد به هیچ عنوان علایمی نداشته باشند . برای همین انجام دادن ازمایشات خون و همچنین غربالگری برای مشخص شدن دیابت یکی از روش های قابل اطمینان میباشد.

چگونه از به وجود آمدن دیابت در خانمهای ۴۵سال جلوگیری میشود؟

۱=استفاده از سبزیجات

۲=استفاده از کربوهیدات ها

۳=صبحانه بخورید

۴=از خوردن مواد غذایی شیرین و حتی نوشابه ها و آبمیوه های بسیار شیرین جلوگیری نماید

دیابت در آقایان:

ازجمله علائم دیابت در آقایان”

۱=مکرر شدن ادرار

۲=اختلال در نعوظ

۳=انزال معکوس

۴=اختلالات مرتبط به مثانه و ادرار

۵=خستگی مفرط

۶=تشنگی بیش از حد

۷=گرسنگی های بسیار شدید

پای دیابتی

پای دیابتی

عوارض های بیشتر شناخته شده دیابت اقایان:

۱=تارشدن دید آنها

۲=کاهش تستوسترون

۳=مشکلاتی در شنوایی

۴=بروز بیماری هایی در لثه

۵=ایجاد مشکلات مغزی

۶=نارسایی کلیه ها

چه کسانیی به دیابت مبتلا می شوند؟

۱=افرادی که تحرک ندارند

۲=در فامیل خود سابقه دیابت نوع یک را دارند

۳=کسانی که در  دیابت بارداری سابقه دارند

۴=افرادی که چربی خون بسیار زیادی دارند

۵=افراد مبتلا به بیماری های قلبیی

چطور میتوان از دیابت پیشگیری کرد؟

۱=نباید استرس داشته باشید

۲=ترشح هورمون های بدن دچار اختلال نشود

۳=از غذاهای مناسب و سالم استفاده نمایید و از خوردن غذاهای چرب و پرکالری بپرهیزید

۳=هر روز  به مدت پانزده دقیقه ورزش کنید

با تغذیه مناسب برای جلوگیری از دیابت در این مقاله با مواد غذایی آشنا میشوید که استفاده فراوان آنها سبب میشود قند خون بالا رود درنتیجه از استفاده کردن زیاد از آنها خودداری نمایید:

۱= استفاده کردن از نشاسته

مثل سیب زمینی،برنج ،غلات

۲=خوردن سبزیجاتی که به آنها نمک و همچنین سس اضافه میشود

۳=خوردن میوه هایی که به صورت کنسرو هستند یا کمپوت شده اند

۴=پروتتین ها:
مثل کالباس ها،سوسیس ها،پنیر های پرچرب،

۵=لبنیات ها:
ماست پرچرب،خامه ،شیر پرچرب

۶=شیرینی جات

۷=نوشیدنی های شیرین:ابمیوه های خیلی شیرین ،نوشابه هایی که گاز دارند

چه تغذیه ای مناسب برای افراد دیابتی میباشد:

۱=سیب زمینی های بخارپز شده

۲=سبزیجات بخار پز شده

۳=استفاده کردن از نان ها و برنج های سبوس دار

۴=استفاده از سبزیجات تازه مثل کلم بروکلی ،اسفناج

۵=خوردن تخم مرغ،میوه های تازه،خشکبار و….

۶=استفاده کردن از زیتون و روغن زیتون

۷=خوردن امگا سه

۸=ماست کم چرب

۹=غذاهای بدون نمک

۱۰=اب های بدون طعم

چگونه دیابت را درمان نماییم؟

درمان دیابت بستگی به نوع  یک و دو بودن آن دارد:

۱=دیابت نوع یک که همه ما باآن اشنایی داریم استفاده کردن از انسولین میباشد که باتوجه به تجویز پزشک متخصص غدد دوز آن تنظیم میگردد

۲=در دیابت نوع دوم شخص باید پرخوری و کم تحرکی و اضافه وزن خود را کاهش بدهد و شیوه زندگی خودرا تغییر دهد

پای دیابتی

پای دیابتی

زخم پای دیابتی

همانطور که از اسمش مشخص میباشدعلت اصلی زخم پای دیابتی بیماری دیابت و افزایش یافتن قند خون است اسم دیگر زخم پای دیابتی نوروپاتی است . افزایش یافتن قند خون موجب آسیب دیدن اعصاب حسی میشود و نوروپاتی ایجاد میگردد به علت نوروپاتی شخص حس خودش را از دست داده که این بی حسی بیش تر در ناحیه پا به وجود میاید

از ابتدایی ترین نشانه های پای دیابتی میتوان به پینه بستن که به علت فشار بالا میباشد اشاره نمود این پینه بستن را حتما جدی بگیرید چون اگر زیاد شوند میتوانند به بافت های پایینی هم آسیب زیادی وارد نماید از اسیب های این بیماری می توان به  تاول به همراه خونریزی اشاره نمود

از نشانه های زخم پای دیابتی میتوان به:

قرمزی

تورم

درد

همچنین بوی بد اشاره نمود

علایم دیگه زخم پای دیابتی:

سیاه و زرد شدن روی زخم میباشد

برای معاینه زخم پای دیابتی فرد مبتلا شده هر روز باید زخم خود را چک نماید  میتواند با کمک گرفتن از یک آیینه چک نماید یا اینکه از شخصی برای معاینه کمک بگیرند و اگر زخمی دیده شد حتما به کلینیک زخم مراجعه کنند. این اشخاص به هیچ عنوان نباید پا برهنه راه بروند و حتما باید از یک جوراب یا پاپوش استفاده نمایند نباید ناخن های آنها بلند باشد به وسایل گرمایشی مثل بخاری  و … نزدیک نشوند کفش اشخاصی که زخم پای دیابتی دارند چرم میباشد که می توانند این کفش هارا از بهترین مرکز پای دیابتی خریداری نمایید

Continue Reading

پزشکی

درمان پای دیابت

Published

on

درمان پای دیابت

درمان پای دیابت

پیش گفتار

همه ما وقتی کلمه دیابت را میشنویم چیزی که به ذهنمان میرسد استفاده بیش از اندازه قند و شیرینی است که باعث بیماری دیابت میشود

دیابت چیست؟

نوعی بیماری است که بدن فرد مبتلا نیمتواند قند خون را استفاده کند یا به طور دیگر بخواهیم بگوییم به این معنی است که پانکراس نمیتواند انسولین تولید کند یا اگرهم تولید بشود سلول های گیرنده آن توانایی جذب سلول های خود بدن را ندارد

انواع دیابت

اگر بخواهیم دیابت را تقسیم کنیم میتوانیم بگوییم که دیابت به دو نوع تقسیم میشود

1-دیابت نوع1=در این نوع دیابت به انسولین نیاز است و شیوع ان بسیار کم است و به دلیل اختلالات ژنتیکی به وجود می اید .مبتلایان این نوع بیشتر کودکان و جوانان هستند

2-دیابت نوع 2‌= این دیابت بیشتر در بزرگسالان به وجود میاید و بدلایل مختلف ایجاد میشود برای مثال پرخوری.اضافه وزن ،بی تحرکی ،تغذیه غیر مناسب ،که بیشتر در جوانان و نوجوانان زیاد میشود.

یک نوع دیگر دیابت نیز وجود داردکه به ان دیابت بارداری گفته میشود که خانم باردار به طور ناگهانی با افزایش قند خون مواجه میشود .با این حال پس از زایمان این علائم برطرف میشود ولی نکته قابل تذکر این است که ممکن است در اینده مبتلا به دیابت نوع دوم بشود

دیابت در زنان

دیابت در زنان عوارض متفاوتی در مقایسه با دیابت در مردان دارد برای مثال حمله قلبی در زنان که به دیابت مبتلا هستند چهار برابر زنان سالم است
این درحالی است که حمله قلبی در مردان دو برابر است.

درمان پای دیابت

درمان پای دیابت

عوارض بارز دیابت در زنان

عفونت هایی در مجاری ادراری

تحول در سیکل های دوره ایی

تغییر یا حتی کم شدن میل جنسی

جلوگیری از بارداری

 

علایم دیابت در خانم های ۴۵سال به بالا

۱_تشنگی

۲_خستگی های فراوان

۳_تار شدن دید

۴_تکرر ادرار

۵_کم شدن وزن به طور ناخواسته

علایم دیابت در هرفردی مختلف است و ممکن است بعض افراد اصلا علایمی نداشته باشند .برای همین انجام ازمایشات خون و همچنین غربالگری برای مشخص شدن دیابت یکی از روش های مطمئن است .

چگونه از بروز دیابت در خانم های ۴۵سال جلوگیری میشود.؟

۱_استفاده از سبزیجات

۲_استفاده از کربوهیدات ها

۳_صبحانه بخورید

۴_از خوردن مواد غذایی شیرین و حتی نوشابه ها و اب میوه های بسیار شیرین جلوگیری کنید

دیابت در مردان

از علایم دیابت در مردان

۱_مکرر شدن ادرار

۲_اختلال در نعوظ

۳_انزال معکوس

۴_اختلالات مرتبط به مثانه و ادرار

۵_خستگی مفرط

۶_تشنگی بیش از حد

۷_گرسنگی های بسیار شدید

عوارض های شایع دیابت اقایان

۱_تارشدن دید آنها

۲_کاهش تستوسترون

۳_مشکلاتی در شنوایی

۴_بروز بیماری هایی در لثه

_ایجاد مشکلات مغزی

۶_نارسایی کلیه ها

چه افرادی به دیابت مبتلا میشوند؟

افرادی که تحرک ندارند

در اقوام خود سابقه دیابت نوع یک را دارند

کسانی که در دیابت بارداری سابقه دارند

افرادی که چربی خون بسیار زیادی دارند

افراد مبتلا به بیماری های قلبیی

چگونه از دیابت پیشگیری کنیم؟

در وهله اول اینکه نباید استرس داشته باشید

ترشح هورمون های بدن دچار اختلال نشود

از غذاهای سالم و مناسب استفاده کنید و از غذاهای چرب و پرکالری پرهیز کنید

هر روز به مدت پانزده دقیقه ورزش کنید

تغذیه مناسب برای جلوگیری از دیابت

در ادامه با مواد غذایی آشنا میشوید که خوردن زیاد انها باعث میشود قند خون بالا برود پس در استفاده کردن زیاد از انها خودداری کنید

۱_ استفاده کردن از نشاسته

مانند سیب زمینی،برنج ،غلات

۲_خوردن سبزیجاتی که به انها سس و نمک اضافه میشود

۳_خوردن میوه هایی که به صورت کنسرو هستند یا کمپوت شده اند

۴_پروتتین ها مانند کالباس ها،سوسیس ها،پنیر های پرچرب،

۵_لبنیات ها ماست پرچرب،خامه ،شیر پرچرب

۶_شیرینی جات

۷_نوشیدنی های شیرین ابمیوه های بسیار شیرین ،نوشابه های گاز دار

درمان پای دیابت

درمان پای دیابت

تغذیه مناسب برای افراد دیابتی

سیب زمینی های بخارپز شده

سبزیجات بخار پز شده

خوردن برنج ها و نان های سبوس دار

استفاده از سبزیجات تازه مانند کلم بروکلی ،اسفناج

خوردن تخم مرغ،میوه های تازه،خشکبار و….

استفاده کردن از زیتون و روغن زیتون

خوردن امگا سه

ماست کم چرب

غذاهای بدون نمک

اب های بدون طعم

درمان دیابت چگونه است؟

درمان دیابت بستگی به نوع یک و دو ان دارد

۱_دیابت نوع یک که همه ما باآن اشنا هستیم استفادع از انسولین است که باتوجه به تجویز پزشک غدد دوز ان تنظیم میشود

۲_در دیابت نوع دوم فرد باید کم تحرکی و پرخوری و اضافه وزن خودرا کم کند و شیوه زندگی خودرا اصلاح کند

زخم پای دیابتی

همانطور که از اسمش پیدا است علت اصلی زخم پای دیابت بیماری دیابت و افزایش قند خون است نام دیگر زخم پای دیابتی نوروپاتی است .افزایش قند خون باعث اسیب دیدن اعصاب حسی میشود و نوروپاتی ایجاد میشود بدلیل نوروپاتی فرد حس خودش را از دست میدهد که این بی حسی بیشتر در ناحیه پا به وجود می اید

از اولین نشانه های پای دیابتی میتوان به پینه بستن که در معرض فشار بالا است اشاره کرد این پینه بستن را حتمااا جدی بگرید چراکه اگر زیاد بشوند میتوانند به بافت های زیرین نیز اسیب شدید بزنند.

از اسیب های این بیماری میتوان به تاول به همراز خونریزی اشاره کرد

از نشانه های زخم پای دیابتی میتوان به قرمز

تورم

درد و همچنین بوی بد اشاره کرد

علایم دیگه زخم پای دیابت

سیاه و زرد شدن روی زخم است

برای معاینه زخم پای دیابتی

فرد مبتلا هر روز باید زخم خود را چک کند

میتواند با استفاده از یک ایینه چک کند یا اینکه از یه نفر برای معاینه کمک بگیرند  و اگر زخمی مشاهده کردند حتما به کلینیک زخم مراجعه کنند .

این افراد اصلا نباید پا برهنه راه بروند و حتما باید از یک پاپوش یا جوراب استفاده کنند نباید ناخن های انها بلند باشدبه وسایل گرمایشی مانند بخاری و … نزدیک نشوند کفش افرادی که زخم پای دیابت دارند چرم است که میتوانند این کفش هارا از بهترین مرکز پای دیابتی خریداری کنند

درمان پای دیابت

درمان پای دیابت

زخم های دیابتی به ۶ درجه تقسیم میشوند

درجه صفر =در این نوع درجه هنوز زخمی مشاهده نمیشود اما ممکن است در بیمار ریسک ایجاد زخم پای دیابت وجود داشته باشد

درجع اول=زخم ایجاد میشود ولی سطحی است

درجه دوم= زخم به عمق میرسید و به اپیدرم میرسد

درجه سوم=زخم بسیار عمیق میشود و استخوان ها عفونت میکند

درجه چهارم= گانگرن در انگشتان پا ایجاد میشود

درجه پنجم=گانگرن در تمام پا ایجاد میشود

درمان پای دیابت

برای درمان پای دیابت انواع مختلفی روش وجود دارد که با توجه به نوع و وسعت زخو میتوان مشخص کرد که کدام روش مناسب تر است

1- روش پی ار پی

2-روش ازون تراپی

3-روش وکیوم تراپی

4- استفادع از انواع پانسمان های بروز

همانطور که گفتیم درمان پای دیابت بستگی به وسعت ان دارد که ممکن است چند هفته یا چند روز طول بکشد

چه زمانی مناسب است که برای درمان پای دیابت به پزشک یا کلینیک زخم مراجه کنیم؟

در صورت مشاهده هر گونه تاول .عفونت در ناحیه پا، و زخم میتوانید به کلینیک های زخم مراجعه و درمان پای دیابت را شروع کنید

انواع زخم های دیابتی

1-نوروپاتیک.  این زخم ها در قسمت های عصب محیطی ایجاد میشوند

2-ایسکمیک.این نوع زخم ها در قسمتی ایجاد میشود که شریان محیطی بدون هیچ دخالت نوروپاتیکی ایجاد میشود

3-عصبی.این زخم ها فرد هم نوروپاتی محیطی و هم ایسکمی محیطی دارد

روش درمان پای دیابت

1=کنترل کردن گلوکز

2=استفاده کردن از انتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت و سلولیت ها

3=مرطوب کردن محیط اطراف زخم

4=صحیح پانسمان کردن زخم در صورت ایجاد زخم برای جلوگیری از ببشتر شدن زخم

5=کم کردن فشار در قسمت پا ها

زمان درمان پای دیابت ممکن است چند هفته طول بکشد و این به شرایطی بستگی دارد

برای مثال

اندازه زخم

محل زخم

تورم

افرادی که مبتلا به دیابت هستند شانس مبتلا شدن به زخم پای دیابتی را دارند.عواملی که خطر زخم را افزایش میدهد

1-استفاده از الکل

2-پوشیدن کفش های نامناسب

3-تمیز نکردن ناخن های پا

4-استفاده کردن از دخانیات

در مردان سالمند ابتلا به زخم پای دیابتی بسیاز زیادتر است

چگونه از عفونی شدن زخم جلوگیری کنیم.؟

پاهارا به طور مداوم شست و شو دهید

پوست اطراف زخم را حتما ضد عفونی کنید

از پانسمان های مجهز و تمیز استفاده شود

درمان پای دیابت

درمان پای دیابت

کلینیک زخم پای دیابت

واژه شناسی

کلینیک محلی است که در ان به صورت تخصصی در زمینه های بهداشتی ،پزشکی ،زخم، و.. خدمات رسانی ارایه میشود و ممکن است این کلینیک ها در قسمتی از یک بیمارستان باشد .

انواع کلینیک

کلینیک های زیبایی

کلینیک های بهداشتی

کلینیک های مخصوص چشم

کلینیک های مراقبت های ویژه

کلینیک های مخصوص سوختگی و انواع زخم ها

کلینیک های دندان پزشکی

و …

کلینیک های مراقب های ویژه یکی از کلینیک هایی است که میتوان برای درمان انواع زخم ها مراجعه کرد که یکی از این کلینیک ها در کرج است که یکی از بهترین کلینیک های درمان پای دیابت نیز هست که در ان متخصصان حرفه ایی در ان مشغول به کار هستند

کلینیک زخم دکتر امیر عزتی در تهران نیز یکی دیگر از مهمترین کلینیک های درمان زخم و  درمان پای دیابت است که توانسته با سابقه درخشان و طولانی یکی از بهترین کلینیک های به نام در عرصه زخم و سوختگی باشد

حرف آخر

برای درمان پای دیابت باید حتما به پزشک مراجعه کنید چراکه اگر مراجعه نکنید باعث آسیب رسیدن شدید به پا و حتی عفونت و در مواقعی مرگ میشود

Continue Reading

پزشکی

درمان زخم

Published

on

درمان زخم

درمان زخم

زخم بستر یا زخم فشاری یعنی چه؟

زخم فشاری (Pressure ulcer) یازخم  بستر (Bedsore)  به آسیب یا از بین رفتن تمام  پوست در اثر فشار در زمان طولانی بر چند یا یک ناحیه از بدن گفته میشود. زخم بستر اغلب در نقاطی از بدن به وجود می آید که پوست بر روی برجستگی استخوانی قرار گرفته است و ذخیره بافت عضلانی و بافت چربی در آن ناحیه کم میباشد مثل:

استخوان دنبالچه{ساکروم}

درمان زخم

درمان زخم

علت های مهم  و اصلی ایجاد زخم بستر

عبارتند از:

نیروهای شیرینگ (برشی)

اصطکاک و فشار

نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این مباشد که در زخم هایی که در اثر  فشار و اصطکاک ایجاد میشود تخریب تمام پوست از سطح پوست شروع میشود و با پیشرفت زخم به عمق بافت پوست نفوذ پیدا میکند بافت ها  عضلات زیرین را درگیر میکند

اما در زخم ناشی از نیروهای برشی (شیرینگ) که شایع ترین علت زخم بستر است همچنین  نتیجه ی روبه رویی جاذبه زمین و وزن قسمتی از بدن میباشد روبه رویی بافت نرم و سخت منجر به  نکروز و ایسکمی زخم در عمق بافت پوست میشودمراقبت و معاینه تخصصی برای پیشگیری از پیشرفت این نوع زخم مورد نیاز و ضروری میباشدچرا که ظاهر پوست کاملا سالم میباشد و با نگاه کردن و لمس ساده قابل تشخیص نیست.

فاکتور های خارجی ایجاد زخم :

نواع بی اختیاری (مدفوع،ادرار، رطوبت بدن)

تعریق زیاد

ترشحات زیاد زخم

شکستگی

و…

عوارض فاکتور های داخلی ایجاد زخم:

سن

کورتون تراپی

اختلال حس

سوء تغذیه

شیمی درمانی

بیماری های زمینه ای،

مصرف دخانیات

اختلالات گردش خون

و…

مرکز ترمیم زخم دکتر امیر عزتی

خانه درمان زخم بستر

درمان زخم بستر

زخم بستر در چه جا هایی بیشتر دیده میشود؟

در کسانی که زمان زیادی در رخت خواب در حالت درازکش به پشت هستند که در این افراد زخم بستر بیشتر در نواحی زیر دیده میشود:

پشت سر

پشت استخوان های کتف

پشت استخوان خاجی

ساکروم {بین دو برجستگی باسن}

پشت پاشنه

در کسانی هم که زمان زیادی به پهلو خوابیده اند زخم بستر بیشتر ممکن است در نواحی زیر دیده شود:

کناره های سرگوش

لاله گوش

تروکانتر بزرگ {روی برجستگی کناری لگن}

پوست روی سر استخوان نازک نی {روی برجستگی کناری زانو}

روی پوست قوزک خارجی

درمان.زخم

درمان.زخم

در چه محل هایی زخم فشاری تشکیل میشود؟

در کسانی که بخاطر مشکل نخاعی و مشکلات دیگر زمان زیادی در ویلچر نشسته اند زخم فشاری می‌تواند بیشتر در محل های زیر تشکیل شود:

پشت استخوان خاجی

روی برجستگی باسن یا درست بین دو برجستگی باسن

ستون مهره یا پشت استخوان های کتف

پوست روی ران یت ساعد یا

در مکان هایی که روی صندلی تکیه می‌دهند.

در هر بیماری که زمان زیادی در رخت و خواب می‌خوابد یا بر روی ویلچر می‌نشیند و نمیتواند مرتب جابه جا سود و یت پوزیشن خود را عوض کند یکی از مراقبت روزانه او باید بررسی مداوم پوست در نواحی ذکر شده برای دیدن علائم احتمالی تشکیل زخم بستر باشد به محض دیدن علائم گفته شده سریعا به متخصصین زخم کلینیک دکتر امیر عزتی مراجعه نمایید

نحوه تغییر مداوم پوزیشن بر روی ویلچر

بیماری که از ویلچر استفاده میکند باید هر ۱۵ دقیقه خود و هر یک ساعت با کمک دیگران  پوزیشن خود بر روی ویلچرتغییر دهد. اگر اندام های فوقانی بیمار به اندازه نیاز قوی هیتند و نیرو لازم را دارند باید مرتبا با کمک دست های خود و دسته های ویلچر تمام بدن خود را از ویلچر بلند کند

بعضی بالشتک هایی وجود دارند که با:

آب

فوم

ژل

هوا
پر میشوند

استفاده از آنها می‌توانند به توزیع بهتر فشار کمک نماید

درمان.زخم

درمان.زخم

علائم وجود زخم بستر

علائم این زخم با توجه به مرحله زخم متفاوت میباشد

برای طبقه بندی زخم ها نیز نیازمند  مهارت و تخصص میباشد پوستی که در اثراشطحکاک و فشار قرمز شده باشد با فینگر تست طبقه بندی میشود.

زخم بستر درجه 1: اگر بعد از اعمال فشار بافت برنگردد.

زخم بستر درجه 2: شامل نفوذ کردن زخم وجداشدن اپیدرم از لایه زیرینش و همچنین تشکیل تاول میباشد

زخم بستر درجه 3: پیشرفت کردن زخم تا بالای عضله ها

زخم بستر درجه 4: رسیدن زخم به استخوان و از بین رفتن بافت عضله  (احتمال عفونت استخوان بسیار زیاد میباشد)

بهترین کلینیک  زخم در تهران

درمانگر زخم یا متخصص زخم به متخصصان بهداشت و درمانی گفته میشود
که برای درمان کردن انواع مختلف زخم ها مانند:

زخم حاد

زخم مزمن

آموزش دیده اند.

نمونه زخم هایی که نیازمند درمان توسط متخصص زخم هستند عبارتند از:

جراحات شدید

زخم جراحی

زخم دیابتی

زخم فشاری یا زخم بستر

علاوه بر این، یک متخصص زخم خوب کلینیک دکتر امیر عزای به زخم هایی کمک شایانی میکند که التیام نمیابند

افرادی که از زخم ها رنج میبرند و نمی توانند زندگی روزمره نرمالی را تجربه نمایند

یک متخصص درمان زخم میتواند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی و ارامش روحی بیماران داشته باشد.
کلینیک زخم دکتر امیر عزتی بهترین کلینیک زخم در تهران است که تمامی زخم هارا اعم از :

زخم پای دیابتی

زخم بستر

زخم عفونی

زخم سوختگی

قطع عضو

زخم عروقی

و …

تحت نظر یک تیم پزشکی مجرب٫ و حرفه ای با استفاده از جدیدترین متد و روش های درمان زخم ،زخم های شمارا درمان میکنند
چه افرادی میتوانند در کلینیک درمان زخم فعالیت داشته باشند؟

در کلینیک زخم دکتر امیر عزتی که یک کلینیک درمان زخم در تهران میباشد فقط:

درمانگر

پرستار

پزشک متخصص عفونت

کارشناس زخم

فیزیوتراپیست

و …

میتوانند فعالیت داشته باشند

همه این ها به عنوان یک تیم با حضور چندین رشته متفاوت و مفید با ارائه بهترین خدمات پزشکی و مراقبت از بیماران مبتلا به:

زخم های حاد

زخم مزمن

زخم عروقی

زخم دیابت ( زخم پای دیابتی )

زخم بستر

در بهترین کلینیک تهران مشغول به کار هستند

درمان.زخم

درمان.زخم

وظیفه کارشناس زخم چیست؟

کارشناس زخم می تواند به خانواده بیمار وخود بیمار آموزش های مورد نیاز را درباره  مراقبت از زخم را بدهد آموزش خانواده بیمار و بیمار یکی از نکات بسیار مهم و حایز اهمیت است که به روند بهبود زخم سرعت می دهد و همچنین می تواند از عفونت کردن زخم نیز پیشگیری نماید. در کلینیک زخم تهران شما می توانید از متخصص زخم یک برنامه علمی و رسمی را برای مراقبت از زخم بیمار خود دریافت نمایید

چراباید برای درمان کردن زخم به کلینیک زخم مراجعه کنیم؟

در کلینیک درمان زخم تمام افراد به عنوان یک تیم  متشکل از چند رشته با استفاده از دانش بالینی و دانش ترکیبی خود می توانند دریایی وسیعی از روش ها را پوشش بدهند و روند بهبود زخم را سرعت ببخشند که در نتیجه می توانند کیفیت زندگی بیمارتان را بهبود بخشند.

بعضی از خدمات تیم کلینیک درمان زخم دکتر امیر عزتی شامل موارد زیر میباشد:

درمان زخم حاد،درمان زخم مزمن،درمان زخم جراحی،درمان زخم بستر ( زخم فشاری )،درمان زخم عروقی،درمان زخم دیابت،درمان جراحات ناشی از تشعشع

بعضی از خدمات کلینیک زخم دکتر امیر عزتی بهترین کلینیک درمان زخ در تهران کلینیک تخصصی زخم:

درمان .خم،درمان زخم بستر،درمان زخم دیابتی،درمان.زخم عروقی،درمان زخم عفونی،درمان دیابت،درمان زخم سوختگی،درمان زخم مزمن،درمان زخم حاد،درمان زخم جراحی،آمپوتاسیون یا قطع عضو،درمان اولتراسوند،اوزون تراپی،درمان با PRP،وکیوم تراپی

کلینیک دکتر امیر عزتی:

بهترین کلینیک درمان زخم در تهران

پزشک زخم در تهران

درمانگر زخم خوب در تهران

کلینیک درمان زخم

کلینیک زخم پای دیابتی

بهترین متخصص زخم در تهران

مرکز درمان زخم.بستر

بهترین مرکز درمان زخم

حرف اخر

زخم بستر یکی از مهم ترین و همچنین دردناک ترین نوع زخ ها میباشد.پس حواستان به افرادی که توانایی نشستن و حرکت ندارند باشد تا دچار زخم بستر نشوند

Continue Reading

برترین ها